umityildirim.com

Portakal suyu kanser önleyicisi mi?


Önümüzdeki günlerde Gıdalar ve Kanser dergisinde yayınlanacak bir çalışmada araştırmacılar portakal suyunun kanser için önleyici bir kimyasal olup olmadığını irdelerken, olası toksik etkilerini de incelemişler.

Portakal suyunun vucut için bir çok pozitif etkisi olduğu biliniyor. Araştırmacılar, bunun portakal ve greyfurt gibi meyvelerin içinde bulunan ve acımsı bir tad bırakan bir flavorin olan naringinin ve hespertinin’in antitoksidan özelliğinden kaynaklandığını düşünüyorlar. Daha önce yapılan çalışmalarda portakal suyunun çocuklarda lösemiyi önleyici etki gösterdiği ayrıca meme ve kolon kanserini de engellediği belirlenmiş. Tabi bu etki portakalın yetiştiği coğrafik koşullara göre değişiklik gösteriyor.

xAraştırmacılar, ayrıca çok fazla portakal suyu tüketmenin zarar verici olduğunuda belirtiyorlar. Özellikle çocuklarda diyabette kadar uzanabilecek bir takım böbrek problemleri ve yüksek tansiyon sorunları oluşturabileceğini belirtiyorlar. Özellikle bireylerde aşırı portakal suyu tüketiminin kalp ritimlerinde sorunlar oluşturabileceği söylenirken, bunun yanlızca portakal suyu değil alınacak tüm gıdaların sağlığa yararlı olsalar bile fazla miktarda tüketilmesinin oksidatif streslere neden olabileceği, sonuç olarak vücut dengesinin bozulacağını belirtiyorlar.

Bu alandaki araştırmalar yoğun bir şekilde portakal suyu ve kanser arasındaki ilişkilere odaklanmış. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki portakal suyunun antimutajenik ve antigenotoksik özellikleri kanser yollarında, hormonal cevabı oluşturabilecek bir çeşit kimyasal önleyicilik sağlamaktadır.

 

Referans: sciencedaily

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle