umityildirim.com

Bakır yüzeyler norovirüslerin yayılmasını durduruyor


Southampton Üniveristesi'nden araştırmacılar bakır ve bakır  alaşımlarının norovirüsleri durdurucu etki yaptığını gözlemledi. Norovirüsler, gastrit olarak da bilinen mide ve sonrasında bağırsak iltihablarının en önemli nedeni olarak bilinmekte. Öyle ki 267 milyondan fazla kişinin bu virüsten kaynaklı nedenlerle bu hastalığa yakalandığı düşünülüyor. İngiltere'de yılda 3.000 kişi bu hastalıktan hastanelere başvuruyor ve 100 milyon sterlin bu hastalıkla mücadelede harcanılıyor.

Bu virüs için henüz özel bir tedavi yöntemi bilinmemekle beraber bozulmuş gıdalardan, sulardan, birebir etkileşimlerden ve kirli yüzeylerden insanlara bulaşıltığı biliniyor. Bakır yüzeyler ise virüsün bulaşıcılığını önemli ölçüde durduruyor. Kurulan deney düzeneğinde parmak ile dokunulan yüzeylerde görüldü ki bakır yüzey bu virüsü yayılmasına engel teşkil ediyor. Tüm deney düzenekleri yüzde 60’dan fazla pozitif sonuç verdi. Önceki çalışmalarda da bakırın antimikrobiyal etki gösterdiği; bakteriler ve mantarlar için iyi bir çoğalma ortamı oluşturmadığı biliniyordu.  Araştırmacılar  paslanmaz çelik yüzeylerin ise bu virüsü yayılmasını durduramadığını, bakır- nikel karışımı alaşımların ise virüsün etkinliği azaltıcı yönde önemli etki yaptıklarını belirtiyorlar. Bakır yüzeylerin virüslerin genomunda zehir etkisi gösterdiği ve viral kodlama proteini olan VpG’in etkinliğini azalttığı belirtiliyor.

PLOS one dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarı olan Sarah Warnes, bu çalışma ile hastane ve hasas yerlerde bakır yüzeyler kullanılarak bu virüsün yayılma ihtimallerinin azalıtabileceğini beliritiyor. Prof. Keevil ise virüsün 40 yıldır bilinmesine rağmen etkili bir tekniğin geliştirilememesinin patojenik organizmalara karşı mücadelede engeller oluşturduğunu belirtiyor. Katı yüzeylerin virüsün yayılmasını ve hastalık etmeni olmasını sağladığını ama bakır yüzeylerin bu döngüyü engellediğini bilmemizin patojenler ile mücadelede önemli olacağı düşünülüyor.

Referans: sciencedaily.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle