umityildirim.com

Yeni bir umut ışığı kadavralardan kök hücre transferi


Kadavralar organ bekleyen hastalar için uzun yıllardır umut ışığı. Şimdilerde ise kadavralar kök hücre transferi bekleyen hastalar için de umut ışığı olmaya başlıyor. Kişinin ölümünü takiben beş gün içerisinde kemik iliğinden canlı kök hücreler elde edildi. Bu sayede kök hücre tedavisi süren hastalar için yeni bir kaynak oluşturulmuş olunacağı belirtiliyor.

İnsan kemik iliklerinde mezenkimal kök hücreler (MSCs) bulunmaktadır. Bu kök hücreler kıkırdak, kemik ve yağ dokusuna dönüşebilecek özelliklere sahiplerdir. MSCs’ler enjekte edildiği ortamda bulunan hücre tiplerine bağlı olarak gelişimini tamamlarlar. Örneğin kronik kalp problemleri olan hastaların hasarlı kalp dokuları yerine bu hücreler enjekte edilerek sağlıklı kalp dokularının oluşturulması sağlanabilinir.

Diğer doku transferlerinden farklı olarak MSCs’ler vücudun bağışıklık sistemi tarafından reddedilmiyor. Dolayısıyla ölümcül lösemi saldırılarına maruz kalan çocukların tedavisinde de bu kök hücreler kullanılabiliniyor.

Yeteri sayıda kök hücrenin canlı bir organizmadan alınması için çok sayıda farklı hücrelerinden alınması gerek. Bu işlem de kişiler için tehlikeli boyutlarda olabiliyor. Bilim adamları bu kök hücreleri kadavralardan elde edebilir miyiz? diye araştırdılar. MSCs’lerin diğer hücrelere göre çok daha düşük miktarda oksijenli ortamda bir süre daha yaşayabilmesi bu işlemi mümkün kılıyordu.

Araştırmacılar kadavraların parmak kemiklerinden elde ettikleri kök hücreleri laboratuar ortamında gelişip kıkırdak ve yağ hücrelerine dönüşümü sağladılar. Şimdilerde ise bu kök hücreleri sinir ve bağırsak hücrelerine dönüştürmeye çalışıyorlar.

Araştırma ekibinden D’lppolito; canlı organizmalardan alınan sınırlı sayıda hücreye nazaran kadavralardan alınan milyarca hücre ile daha etkili sayıda kök hücre elde ettiklerini belirtiyor.

Stokholm’da rejeneratif tıp araştırmacısı olan Pablo Macchiarini ise ölüm nedeniyle vücuda yayılan bir takım salgıların ve ani sıcaklı düşüşünün kök hücreleri de etkileyebileceği ve bunların tam sağlıklı şekilde kaldığını söyleyebilmek için araştırmaların sürdürülmesi gerektiğini belirterek olaya biraz daha temkinli yaklaşıyor.

Çeşitli yaralanmalar sonucu bir takım göz problemleri yaşayan hastalar için taze kadavralardan korneal kök hücreleri hali hazırda alınıp kullanılmakta. University of College Londan’dan Chris Mason ise canlı organizmalardan kullanılacak korneal kök hücrelerin bu tip tedaviler için daha mantıklı ve sürekli olacağını zira kadavraların alınacak kök hücrelerin eninde sonunda biteceğini belirtmekte.

 

Kaynak: newscientist.com

2 Yorumlar

Yorum ekle
    • 2
      Mustafa Korkutata

      Merhaba Nihan Hanım, benim anladığım kadarı ile bireyin ölümünden sadece beş gün sonrasına kadar sağlıklı kök hücreler elde edilebiliniyor. Sonraki günlerde kök hücreler oksijensiz ortama daha fazla dayanamıyor. Dolayısıyla araştırmacılar 5 gün içerisinde kadavralardan elde edebilecekleri tüm kök hücreleri depoluyorlar. Ama canlı organizmada kök hücre üretim mekanizmaları işlevsel halde olduğundan kadavralardakine benzer bir sınırlama söz konusu olmuyor. İlginiz için teşekkürler.

+ Yorum yap