umityildirim.com

Deodorantlara gerçekten ihtiyacımız var mı?


Son araştırmalar koltuk altı kokusu üretmeyen gen çeşidine sahip insanların %75’den fazlasının deodorant kullanmayı sürdürdüklerini ortaya çıkardı.

Bristol Üniversitesi’nde çoçuk sahibi olan 6.495 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada %2’sinin (117 kişi) koltuk altı kokusu üreten genin (ABCC11) pasif halini taşıdıkları belirlendi. Koltuk altı kokusu üretip deodorant kullanmayanların oranı ise %5 olarak tespit edildi. Koku üretmeyen gen çeşidine sahip 117 kişiden sadece 26’sının deodorant kullanmadıkları, bunun da tüm kişi sayısının beşte birine denk geldiğini ve toplam istatiksel olarak bu geni taşıyan %78’den fazla kişinin ihtiyacı olmamasına rağmen deodorant kullandığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Journal of Investivgative Dermatology dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarı Profesör Lan Day; yaptıkları çalışmada koltuk altı kokusu yapmayan bu özel gen çeşidini içeren bireylerin sadece çeyreğinin deodorant kullanmadıkları geriye kalan büyük çoğunluğun bunu bilmelerine rağmen deodorant kullnamayı  sürdürdükleri, bunun nedeninin de ancak sosyolojik kültür normları ile açıklanabilineceğini belirtiyor. Ayrıca, Profesör Day,  kuzey doğu asyalıların eğer deodorant kullanma ihityaçları yok ise kullanmadıklarını da sözlerinin sonuna ekliyor.

Makalenin yazarlarından Dr. Santiago Rodriguez ise bu buluşun, genetiğin kişisel hijyen ürünlerinde kullanılmasının kapısını açtığını ve farklı gen çeşitlerine sahip bireylerin küçük bir gen taraması ile kendi genetik yapısına uygun hijyen ürünlerine kavuşabileceğini belirtiyor.

Araştırmacılar bu az görülen genetik çeşitliğine sahip olanların kuru kulak kiri taşıdıklarını, bu sebeple kuru kulak krililiğine sahip olmanın koltuk altı kokusu üretmeyen bu özel gen çeşidine sahip olmanın en kolay göstergesi olduğunu belirtiyorlar.

Daha önceki çalışmalarda koltuk altı koku üreten bezlerin ABCC11 adı verilen gen ile bir bağlantı içerisinde olduğunu, bu genin aktifliğinde koltuk altı kokusu oluştuğu gözlemlenmişti. Bazı insanlarda bu genin pasif kaldığını ve bu sayede herhangi bir koltuk altı kokusu üretmedikleri de rapor edilmişti.

Koltuk altı kokusunda yaş ve çevre gibi diğerler faktörlerde etikili olsalar da ABCC11 geninin bu konudaki güçlü belirleyiciliği yanında göz ardı edilecek düzeyde olduğu da belirtilmektedir.

Kaynak:  sciencedaily.com


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle