umityildirim.com

Verimerkezi (Datacenter) Kavramı


İngilizce Datacenter, Türkçe makul (akla uygun) karşılığı ile Verimerkezi, İnternetin en büyük özelliği olan bilgiye kolay ulaşım (bilginin depolanması) için olmazsa olmaz bir kavram. Sunucuların (Server) barındırıldığı, sunucu oteli olarak da özetlenebilecek bu ortamları oldukça basitçe tanımlamaya çalışalım.

“İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu,
dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır.”

DGN Teknoloji verimerkezinden bir görüntü

Bu ağı, trenyolu ağına benzetmek çok da yanlış olmaz. Ulaşmak istediğiniz yerlere daha önceden döşenmiş raylar üzerinden ilerlediğinizi, belirli noktalardaki makaslar ile de yönünüzü değiştirebildiğinizi düşünün. Diğerleri ile karşılaşmak için öncelikle bir trene (bilgisayara), döşenmiş bir ray sistemine (İnternet erişimine) ihtiyacınız var.

Hızlı/son model bir tren ve iyi döşenmiş bir ray sistemine sahip olduğumuzu düşünelim. Bu durumda artık özgürce diğer trenlerle bağlantı sağlayabiliyoruz. Bu buluşmalar bir saat-tarih doğrultusunda olabiliyor, bir çok bilgiye ulaşmak için, bir çok trenle bağlantılar kurmamız ve bu buluşmalarda zamanlamayı (timing) iyi ayarlamamız gerekiyor. Eğer zamanlamayı ayarlayamazsak diğer treni yakalayamıyoruz.

Keşke bu bilgiler tren yolları kenarlarında kurulmuş istasyonlarda olsa, dilediğimiz zaman dilediğimiz istasyona gitsek ve 7/24 bu istasyonlardan bilgileri trenimize yükleyebilsek, elimizdeki bilgileri de bu istasyonlara bırakıp diğerlerinin bu bilgilere kolayca ulaşmasını sağlayabilsek…

Ve işte depolama ve zaman sorunu olmaksınız her daim veriye ulaşılabilmesi için trenleri birbirine bağlayan rayların kenarında kurulmuş bu istasyonlara Verimerkezi diyoruz.

Verimerkezi neden bu kadar önemli?

İnternetin oluşumu sonrası bir ihtiyaç haline gelen verimerkezi olgusu son kullanıcı tarafından çok da bilinmiyor olsa da, sistemin düzgün işleyebilmesi için olmazsa olmaz bir sistem bileşeni. Sistemin tüm içeriğinin depolandığı (content) olmadan bir internet bağlantısı sahibi olmak son kullanıcı için çok da eğlenceli ve anlamlı olmasa gerek? İnternete bağlı olduğunuzu ama dilediğiniz an dilediğiniz sayıda video izleyemediğinizi, müzik dinleyemediğinizi, bilgiye ulaşmak için sadece diğerlerinin numaralarını bilmek zorunda olduğunuzu ve onların  arşivleri kadar yeni bilgiden istifade ettiğinizi düşünün.

Daha hızlı internet için daha hızlı bağlantı yeterli mi?

Yukarıdaki tren yolu benzetmemizden devam edersek, verimerkezi istasyonuna bağlanan kullanıcının hızlı bir trene ve rahat işleyen bir tren yoluna sahip olması önemli, ancak bu hızlı trenlere bilgi yetiştirecek istasyonun da toplam tren sayısı ile orantılı olarak bir o kadar yüksek kapasiteye sahip olması gerektiği çok açık. Dar-yavaş bir  istasyona onlarca hızlı tren giremeyeceğine göre, bu noktada İnternet hızı hesabında verimerkezlerinin hızı direkt etkili bir değişken haline gelecektir.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle