umityildirim.com

Uzay mekiği yakıt tanklarına ne oluyor?


Uzay mekiklerinin uzaya fırlatılış anı ve yörüngeye oturma serüveni her zaman şaşırtıcı ve heyecan verici olmuştur. Peki, bu mekikler uzaya fırlatıldıktan sonra ekipmanda bulunan roketler ve sıvı hidrojen ve oksijen sağlayan tanka ne oluyor?

Roketler aşağıdaki videolarda göründüğü üzere güvenli bir yükseklikte görevini tamamlayıp uzay mekiğinden ayrılıyor daha sonra düşüş esnasında üzerlerine yerleştirilmiş bir paraşüt sistemleri ile tekrar kullanılmak üzere güvenli bir şekilde yeryüzüne indiriltiliyor.

Büyük cüsseli olan uzay mekiğinin üzerine tutunduğu sisteme sıvı hidrojen ve oksijen sağlayan tank ise, mekik yörüngeye oturduğunda güvenli bir şekilde sistemden ayrılıyor ve atmosfere oradan da yeryüzüne doğru seyahati başlıyor. Ama bu tankların sonu maalesef roketler gibi iyi değil. Çünkü tanklar aynı büyük meteorların atmosferde parçalanma süreci gibi yüksek sıcaklık ve atmosfer sürtünmesinden dolayı parçalanma sürecine giriyor. Tanktan geriye kalan ufak parçacıklar ise Pasifik veya Hint okyanusuna düşüyor. Aşağıdaki videolarda bu süreçleri görebilirsiniz.


Kategoriler



1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap