umityildirim.com

Hadron çarpıştırıcılarında Higgs bozonunun bulunduğuna dair güçlü kanıt


Araştırmacılar Hadron çarpıştırıcılarında (LHC) Temmuz 2012’de bulunan parçacıkların çok güçlü bir şekilde “Higgs bozonu” (Tanrı parçacığı)’na benzediğini belirtmekteler.

Hangi parçacıkların kütleyi oluşturduğunu teorileyen “Higgs” parçacıkları on yıllardır parçacık hızlandırıcıların av konusu olmuştu. Halen son Temmuz 2012’de bulunan parçacıkların “Higgs” parçacıkları olup olmadığı konusunda kesinlik bulunmazken, eğer gerçekse hangi tip “Higgs” parçacıkları oldukları da merak edilmekte.

İtalya’da düzenlenen Moriod buluşmasında bulunan parçacıkların etraflarında dönme karakteri bakımından “Higgs” parçacıklarına çok benzediği belirtildi.

Atlas ve CMS'den “Higgs” avcısı iki araştırma grubu Temmuz 2012’de gelen sonuçları 2,5 defa sadece parçacıkların varlığı bakımından değil aynı zamanda karakteri bakımından da analiz ettiler.

Bilim insanları sonuçların bu parçacıkların bozon ailesine ait olduğunu ama bunların “Higgs” olduğu konusunda daha dikkatli davranmak gerektiğini belirtiyorlar.

Atom altı parçacıkların belirlenmesinde onların etrafında dönme karakteri ve benzerlik özellikleri önemli rol oynamakta. Son bulunan parçacıkların “Higgs” parçacıkları olduğu konusu bu anlamda halen şüpheler taşımakta. Fakat kurulan teoride, birden farklı tipte “Higgs” bozonunun varlığından bahsedilmekte.

Standart modelde fizik parçacıkları belirlenmiştir. Ama bundan farklı egzotik parçacıkların varlıklarının keşfi bilim için yeni bir pencere açacaktır.

Oxford Üniversitesi'nden ve Atlas deneyinin iş ortaklarından Tony Weidberg bu bulgunun fizik için yeni bir hikâyenin başlangıcı olduğunu düşünmekte. Verdiği demeçte Weidberg; Eğer bulguların gerçekliği kesin ise fiziğin 4 Temmuz’dan beri değiştiğini belirtmektedir.

Bunu anlamak için de 2 soru olduğunu, bunların; bu parçacıklar gerçekten “Higgs” parçacıkları mı? Ve Standart Modelle ne kadar uyumlu? Olduğunu anlamamız gerektiğini belirtiyor.

2011 ve 2012 yılındaki konferanslarda yayınlanan raporda yeni parçacıkların etrafında dönme karakteristiği “Higgs” bozonu parçacıkları ile tutarlı olduğu yönünde.

CMS sözcüsü Joe Incandela 2012’deki sonuçların kendisini bunların “Higgs” bozonu olduğu konusunda ikna ettiği ama bunların hangi tip “Higgs” bozonlarına ait olduklarını anlamak için daha uzun yollar almak gerektiğini düşünüyor.

Her ne kadar çoğu zaman verilerin toplanması ve analizi konusunda şüpheler olsa da Dr. Weinberg ipuçlarında şüpheler ardında olacağını düşünüyor. Ayrıca halen birçok keşif yapılması gerekse de bu konuda çok heyecanlı olduklarını, çünkü eğer sıfır dönme tanımlanırsa buldukları örneğin ilk sıfır dönme özelliğine sahip parçacık olduğunu da belirtmektedir.

Popüler olan fakat halen tam kesinlik kazanmayan süper simetri teorisine göre beş farklı “Higgs” parçacığını var olduğu düşünülmekte. LHC’lerin iki yıl kapatılması ve bir deneyin yapılamaması bu teoriye karşı kuşkuların daha bir arttırdığı da ayrı bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kaynak: bbc.co.uk


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle