umityildirim.com

Cavalon ile göklerdeyiz!


Yüksek araç maliyetleri ve güvenlik endişesi nedeniyle siviller tarafından yaygın olarak kullanılamayan gökyüzündeki uçuş düzeni yakında değişebilir. Sahip olma maliyeti düşük, alternatif uçuş araçlarından Cavalon; 65.000 Euro’dan başlayan makul bir fiyatla bize bu keyfi yaşatacak gibi görünüyor.

Gyrocopter sınıfındaki Cavalon‘u yakından tanımadan önce gyrocopter nedir bunu bir inceleyelim:

Gyrocopter, 1923 yılında İspanyol Spaniard Juan de la Cierva tarafından icat edilmiştir. Helikopterden farklı olarak daha sessiz bir teknoloji kullanan gyrocopterde, tepe pervanesi alışılmışın dışında bir motor gücüne ihtiyaç duymamakta, itiş gücü arkasındaki pervaneden sağlanmaktadır.

Uzunluğu 4.6 metre, genişliği 1.9 metre, yüksekliği 2.8 metre olan Cavalon‘da da yolcu arkasında bulunan itme pervanesi, itişi sağlamaktadır. Bu motorun gücüyle araç ileri itilirken, tepe pervanelerin arasından geçen rüzgar, bu pervanelerin dönmesine ve yukarı doğru bir kaldırma kuvveti oluşmasına sebep olur. Sistemin bir diğer avantajı da araçta gücün tamamen kaybedilmesi/arıza durumunda, tepe pervanesini döndüren rüzgar gücünün aracın çakılmasına engel olması ve çok konforlu bir iniş sayılmasada yere tek parça olarak, süzülerek inmeyi sağlayabilmesidir.

Alman Auto-Gyro firmasının Türkiye temsilcisi FG Havacılık tarafından Türkiye ile tanıştırılan Cavalon‘un seyir anındaki hızı 145 kilometre iken 100 litrelik yakıtla, 5 saat havada kalabilmekte ve 4420 metre yüksekliğe çıkabilmektedir.

Tabi ki bu modeli uçurmak için 7 bin Euro maliyetli 1.5 aylık bir eğitim almanız gerekirken, toplam edinme ve eğitim masrafı ile halen orta lüks sınıf bir arabadan ucuz olduğunu unutmamak gerekiyor.

Ayrıca bu tanıtım yazımı uçuş deneyimi ile süslemek adına FG Air‘den bir davet beklediğimi de yazımın sonunda belirtmek isterim.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle