umityildirim.com

Antibiyotiklerin etkisi kalıtsal mı?


Geçtiğimiz günlerde Nature'da yayınlanan bir makalede; University of Nevada, Reno daki araştırmacılar, erkek yalancı-akreplerin tedavilerinde kullanılan tetracycline antibiyotiğinin sperm canlılığını azalttığı ve bu toksik etkinin yeni nesillere geçtiğini gözlemlediler. Araştırmacılar, bu gelişmenin diğer canlılar ve insanlar üzerinde de benzer etkiler oluşturabileceğini düşünüyorlar.

College of Science’ın Biyoloji bölümü başkanı David Zeh; bunun antibiyotiklerin kuşaklararası etkili olduğunu gösteren ilk çalışma olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu çalışma ile  tetracycline antibiyotiğinin yalancı-akreplerin erkek cinslerinde üreme fonksiyonlarına zarar verdiği, sperm canlılığını %25 oranında düşürdüğünü ve bu etkinin sonraki jenerasyonlara da geçtiğini öğrendiklerini değiniyor. Ama Dr. Zeh bu etkiyi bir sonraki nesilde göremediklerini de vurguluyor.

 

Yalancı Akrep

Çalışma yalancı-akreplerin 3 nesli üzerinde yürütülmüş. Erkek ve Bayan cinslerinden olmak üzere 21 adet kardeş yalancı-akrepler doğumlarında veya yetişkinlik dönemlerinde çeşitli dozlarda tetracycline antibiyotiğine maruz bırakılmış. Bunlardan üreyen bir sonraki nesile ise tetracylin verilmemiş. Sonuç itibari ile bir alt neslin üreme fonksiyonlarında herhangi bir probleme tespit edilememiş.

Makalenin başyazarı Biyoloji profesörü Jeanne Zeh, tetracyline antibiyotiğinin DNA diziliminde herhangi bir değişiklik yapmadan epigenetik faktörlerle yalancı-akreplerin erkek cinslerinde değişen üreme dokusunun, farklılaştırdığı protein yapının daha sonraki jenerasyonlar da ortaya çıkabildiğini belirtiyor.

Tetracycline antibiyotiğinin geniş kapsamda kullanıldığı göz önünde bulundurulduğunda bu çalışmanın etkisinin bu anlamda daha bir önemli olacağını söyleyebiliriz.


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle