umityildirim.com

Akıllı kamuflajlar ile tam görünmezlik


Kanada’nın önemli kamuflaj firması Hyperstealth neredeyse tamamen görünmezlik sağlayan kuantum gizemliliği adı verdikleri bir malzeme geliştirdiler. Malzeme etrafındaki elektro manyetik dalgalarına bükülerek kişilere görünmezlik katıyor. Kuantum gizemliliğinin Harry Potter filimin deki görünmezlik pereline çok benzediğini firma yetkilileri belirtiyor.

Kanada’nın Hyperstealth firması 2002 yılından beri önemli kamuflaj kıyafetlerinin askeri ve çeşitli amaçlara hizmet etmesi için geliştiriyor. 2010 yılına gelindiğinde bu firmanın yönetim kurulu başkanı Guy Cramer Uluslararası Kamuflaj Sempozyumunda SmartCamo(Akıllı Kamuflaj) adı verdikleri ve etraftaki görüntüyü taklit ederek tamamıyla görünmezlik sağlayan malzemeyi rapor ettiler. Ama Amerikan ordusu bu bilginin ifşa edilmemesi ve gizlilik çerçevesinde kalması gerektiğini düşündüğünden Cramer’in bu raporunu yayından çektiler.  Kuantum gizemliliği adı verilen bu yeni malzemede aslında daha önceden rapor edilen SmartCamo malzemesinin takip eden bir modeli.

Guy Cramer Amerikan ve Kanada ordusunun gizlilik talebi nedeniyle Kuantum gizemliliği adı verdikleri malzemenin teknolojisi hakkında konuşamayacağını ve şu ana kadar belirtilenlerin bu teknolojinin çok çok az bir kısmı olduğunu belirtiyor. Ayrıca, Cramer bu malzemeyi kuşanmış kişilerin termal kameralara bile yakalanmadıkları bilgisini de laf arasında kaçırıyor.

Şu ana kadar görünmezlik perelini konusunda birçok çalışma yapıldı. Ama bu çalışmaların çoğu sadece küçük laboratuar ortamlarında ve özel dalga boylarında başarılı sonuçlar veriyordu. Şu ana kadar yapılan bu tür görünmezlik sağlayan metamalzemeler ya mikrodalgalarda ya da kızılötesi dalga durumlarında işlerlik kazanıyordu. İki dalgada işlerlik gösteren bir malzeme üretilemiyordu. Kuantum gizemliliği adı verilen bu yeni malzeme ile bu problemde çözüme kavuşturuluyor ve çok daha geniş bir görüntü dalgasında işlevlik gösterebiliniliniyor.

Kuantum gizemliliği adı verilen bu malzemenin yüksek nanoteknoloji ve meta malzeme bilimlerin katkıları ile üretilmiş olduğu düşünülüyor. Ama buna rağmen Kanadalı bu kamuflaj firmasının bunu üretebildiğine inanmak çok güç. Belki de bu teorik olarak imkânsız değil ama kesinlikle şu an için beklenmedik bir durum. Firma temsilcilerinde belirttiği gibi eğer böyle bir şey var ve Amerikan ordusu bunu duyulmasını engelliyorsa bu kesinlikle bir ordu için büyük bir güç. Çünkü görünmez bir ordunun düşman için oluşturacağı korku tarif edilemez nitelikte olacaktır.

 

Kaynak: http://www.extremetech.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle