Yeni nesil parlak plastik ampuller

Araştırmacıların çalışmaları sonucunda, parlayan plastik malzemeden üretilen ve çeşitli şekillerde parlak, beyaz ve enerji tasarruflu ampuller üretildi.

Araştırmacılar, ürettikleri bu ampulleri evlerde kullanılabilir ve bir çok şekile girebileceğini belirtiyorlar.

Parlayan paneller yakında mağazalara gelebilir. Wake Forest Üniversitesi'nde hayata geçen bu ampuller 2013 gibi yakın bir tarihte ticari sürümlerinin mağazalarda olacağı ve bu teknolojiyi geliştirmek için bir şirketle çalışıldığı belirtiliyor.

Yeni plastik ampuller ile LED ampullerden daha az enerji harcarken, floresan lambaların yarısı kadar enerji harcıyorsunuz. Ayrıca size rahat beyaz bir ışık veriyor.

David Carroll bir açıklamasında, “İnsanlar genelde floresan ışığının gözleri yorduğunu ve floresandan gelen uğultuların, altında oturan insanlar için rahatsız ettiğinden şikayet ediyorlar” diyor.

Carroll, Kuzey Carolina'daki Wake Forest Üniversitesi'nde bir fizikçi ve nanoteknoloji araştırmacısı. Carol, "Yarattığımız yeni ışıklar bu sorunları ve daha fazlasını ortadan kaldıracaktır" diyor.

Carroll ve araştırmacı ekibi Organik Elektronik Ocak 2013 sayısında yayınlanan bir makaleye göre, karbon nanotüpler ile plastik, ışık yayan ampullerin olduğunu yazılmış. Araştırmacıların bu fikirleri on yıldır gelişen, indüklenen polimer elektrolüminanas teknolojisi üzerinde inşa edilmiştir.

Carroll ve ekibi, büyük plastik parçaların yapımında ve ışıkların güneş ışığına benzer beyaz ışık vermesi için çalıştıklarını söylüyorlar. Böylece insanların gözleri daha az yorulacak ve enerji tasarrufunu en aza çekmeleri planlanıyor.

 

Kaynak: http://www.technewsdaily.com/15747-new-light-bulbs-made-of-glowing-plastic.html

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap