Ultrabook nedir?

Ultrabook, Intel tarafından geliştirilen ve taşınabilirlikle performansı birleştiren yeni bir notebook kategorisidir.

Ultrabook’ların özellikleri nedir bir bakalım :

Tasarım

Ultrabook’ların en dikkat çekici özelliği ince ve şık tasarımı. 11”, 13” ve 14” boyutlarında olan bir Ultrabook™ en kalın yeriyle bir usb yuvasından biraz daha kalın ve çoğunlukla 1-2 cm’den ince bir tasarıma sahip. Bu incelik sayesinde ağırlığı sadece 1-1,5 kg arasında kalabiliyor. Tabi ki burada verdiğimiz değerler, üreticilerin modellerine göre değişiklik gösterebilir.

Ultrabook’lar sabit dirsk olarak SSD kullanıyor ve bu ona hız, tasarım, enerji verimliliği konusunda büyük avantaj sağlıyor. Ultrabook’larda optik sürücü yuvası yer almıyor.

Performans

Bu ince tasarım peformans açısından bir bir kısıtlama getiriyor mu diye düşünülebilir. Ancak Ultrabook’lar ince tasarımın yanında performansı da getiriyor. Intel’in 2. Nesil Core i5 ve Core i7 işlemcilerine sahip Ultrabook™, bu sayede güçlü bir bilgisayardan alabileceğiniz performansı sunuyor.

Hızlı açılış

Ultrabook’lardaki en önemli özelliklerden biri de hızlı bir şekilde açılması. Intel® Rapid Start özelliği sayesinde Ultrabook™ 7 saniyeden kısa sürede uyku durumundan çıkarak tam kapasite çalışır hale geçebiliyor. Ultrabook™ hiç kapatmadan uyku durumunda hemen hemen hiç enerji tüketmeden kalabiliyor.

Intel® Smart Connect teknolojisi ile sisteminiz kapalıyken bile e-postalarınız, sık kullandığınız uygulamalar ve sosyal ağlarınız güncellenir.

Enerji Verimliliği

Intel, UV serisi işlemcileri ile daha az enerji tüketen Ultrabook’lar hedefliyor. Ultrabook™ aynı zamanda Turbo Boost 2.0 teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji ile işlemci, yoğun çalıştığında daha fazla, daha az performans gerektiren uygulamalarda ise daha az enerji harcıyor.

Bu sayede Ultrabook’ların kullanım süreleri 8 saati bulurken, bekleme durumunda kalma süresi 1 haftayı buluyor.

Güvenlik

Intel® Anti-Theft teknolojisi ile cihazınızın çalınması durumunda dünyanın her yerinden devre dışı bırakarak verilerinizin güvenliğini sağlayabiliyorsunuz.

Intel® Identity Protection teknolojisi sayesinde İnternet’te kimlik doğrulaması yaparak ek bir bağlantı sağlanıyor ve güvenle gezinebiliyorsunuz.

Ancak her iki güvenlik teknolojisinin de mutlak güvenlik sağlayabileceğinin garantisi yok tabi ki.

Ultrabook kimler için uygun?

Sıkça seyahat eden ve ofis dışında bulunan çalışanlar ile taşınabilir performansı arayan kullanıcılar için uygundur.

1 Yorum

Yorum yap

+ Leave a Comment