Tasarım ve dekorasyonda minimalizm

Tasarım ve dekorasyonda minimalizm

Yaşam alanımız her şeyden önce konforumuzu belirler. Mobilya ve eşyaların, odadaki yerleşimi, en geniş yer kazanımı sağlayacak şekilde ayarlanmalıdır. Kazanacağınız her ekstra alan, konforunuzu biraz daha artıracaktır.

Mobilya ve eşyaların sade, birbiri ile görsel ve işlevsel olarak uyumlu olması önemlidir. Sadelik ve düz hatlar, gözü yormayacağı gibi temizliği de kolaylaştıracaktır.

Hepimiz dekorasyon dergilerinde gördüğümüz düzenli, sade ve uyumlu mobilya ve eşyalardan oluşan odaları beğeniriz, ancak bizler bunu pek uygulamayız. Oysa ki gereksiz mobilya ve eşyalardan arındılrılmış odalar gayet uyumlu, sade ve düzenli görünecektir.

Minimalist yaşam tarzının benimsenmesine en çok IKEA sevinecektir, çünkü mobilya tasarımlarının çoğu minimal hatlara sahip.

Alışverişte seçicilik

Satın almayı düşündüğünüz her yeni eşya için minimalizm prensiplerini göz önünde bulundurun. Herşeyden önce alacağınız şeye ihtiyacınız olup olmayacağına emin olun. Sade bir tasarıma sahip olması, çok fonksiyonlu olması (özellikle elektronik bir aygıtsa), bakımı, taşınması ve saklamasının kolay olması gibi kurallara dikkat edilmeli.

Eşya sayısını minimalize etmek

Yeni bir şey alırken minimalizmi göz önünde bulunduracağız. Peki ya zaten mevcut olanlar ne olacak? Evimizde kullandığımız eşyalardan bir kısmı o kadar da gerekli değildir, bir kısmını ise hiç kullanmayız bile. Bir gün nasıl olsa işime yarar düşüncesi ve belli bir maddi veya manevi değer taşınmasından ötürü onlardan vazgeçmeyiz ve bulundurmaya devam ederiz. Bunlar da gereksiz şekilde yer kaplar, temizliği zorlaştırır ve biz farkına varmıyor olsak da varlıkları gözümüzü yorar, aklımızı meşgul eder.

Bu sebeplerden dolayı eşyalarımızın bir kısmından vazgeçmek iyi bir fikirdir. Peki hangi eşyaları ayıklamamız gerektiğine neye göre karar vereceğiz?

Herhangi bir eşyayı ele alıp, şu soruları sorabilirsiniz:

Bunu ne kadar sık kullanıyorum?
En son ne zaman kullandım?
Bir daha ne zaman kullanırım?
Benim için ne kadar gerekli?
Bu olmasa ne kaybederim?
Tekrar ihtiyaç duyarsam, dışarıdan kolayca temin edebilir miyim?

Bu soruların cevapları, eşyanın vazgeçilmez olup olmadığını kafanızda netleştirecektir.

Minimalizmi yeni yeni benimseyen veya dönem dönem ilgilenenler için eşyalarından vazgeçmek kolay olmayacaktır. Bakış açınızda radikal olmalısınız, bir şeyleri sadeleştirmek istiyorsanız bunun gereğini yapmalısınız, ancak bu şekilde fark yaratıcı sonuçlar alabilirsiniz.

Kitaplığımızı minimalize etmek

Siz de benim gibi kitap okumayı seven biriyseniz, büyük bir kitaplığınız ve çok sayıda kitabınız var demektir. Diğer herşeyde olduğu gibi her kitap da uzun yıllar boyunca bulundurulmak zorunda değildir. Kitaplığımızda sadece en önemli olanları ve başvuru niteliğindeki kitapları barındırmalıyız. Daha önce okuduğunuz ve bir kez daha okumayacağınız bir kitabın gereksiz yere yer işgal etmesine gerek yoktur.

Bu kitapları tanıdıklarınıza dağıtarak veya isterseniz satarak elden çıkarabilirsiniz. Ben tanıdıklarıma vermeyi tercih ediyorum. Böylece bir kitaptan birden fazla kişi yararlandığı gibi siz de kültürel anlamda çevrenize faydalı oluyorsunuz.

Tekrar ihtiyaç duyabileceğiniz kitapları, gerektiğinde kolayca ulaşabileceğiniz kişilere vermenizde fayda var. Bunun dışındakileri ise düşünmenize gerek yok. Minimalize edilmiş bir kitaplık, yerden önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır.

Okuduğunuz bir kitabı da eğer çok gerekli değilse tekrar okumayın, yeni bir kitap okuyun. Bu sizin için yeni şeyler öğrenmek ve çeşitlilik adına daha yararlı olacaktır.

Kitaplar için uyguladığınız eleme ve dağıtma yöntemini filmler, oyunlar, müzik cd leri için de yapabilirsiniz. Tekrar izlenmeyeceğiniz bir filmi, tekrar oynamayacağınız bir oyunu elinizde tutmayın. Bunların mülkiyetinin, yer kaplamasından başka size hiç bir yararı olmayacaktır.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap