Renk seçici kalem

Bir kalem düşünün. Etrafınızdaki renkleri kopyalayabilsin (örneğin: t-shirt’ünüzdeki bir rengi) ve istediğiniz zaman o rengi yazmanıza olanak sağlayabilsin.

Prototip olarak geliştirilen bu kelam, koreli tasarımcı Jinsun Park tarafından üretildi. Kalem şu şekilde çalışıyor;

Üst kısmında bulunan bir RGB renk algılayıcıyı taratmak istediğiniz bölgeye tutuyorsunuz ve üzerindeki düğmesine basıyorsunuz. Bir saniye içerisinde renk algılanmış oluyor ve algılanan rengi kalemin yanında bulunan ince uzun ekrandan görebiliyorsunuz.  Kalemin içerisinde üç adet renk tüpü bulunuyor. Bunlar kırmızı, yeşil ve mavi (RGB). Bu üç renk karıştırıldığında yedi ana renk ve tonlarını üretebiliyorsunuz ki bu da yaklaşık 16 milyon renk demek. Tarama işlemi bittiğinde sıra bu üç rengin dengeli oranlarda karıştırılarak, taranan rengin aynısı elde ediliyor. Karıştırma işleminden sonra da taranan rengin aynısını kağıda dökebiliyorsunuz.

Kalem hala geliştirilme aşamasında. Daha ince tasarım ve taranan renklerin bire bir aynı kopyasını yazabilme gibi fiziksel ve yazılımsal özelliklerinin gelişmesi gerekiyor. Bütün bu geliştirme aşamasına rağmen şuan bile tasarımcıların ve grafikerlerin vaz geçilmezleri arasına giriyor.

 

Kaynak: http://colorissue.blogspot.com/2012/05/color-picker-pen.html

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap