Dünyanın en büyük katlanabilir dış ortam led televizyonu

Avustralya'da, Porsche Design Studio tarafından geliştirilen 201 inç boyunda ve dünyanın en büyük katlanabilir dış ortam televizyonu bulunuyor.

C Seed Entertainment Systems ve Lighthouse Technologies ile birlikte Porsche Design Studio tarafından geliştirilen bu televizyon, dış ortamda kullanılmak üzere tasarlanmış ve yağmur, kar veya rüzgar gibi dış etkilere karşı dayanıklı şekilde üretilmiş. Televizyon aynı zamanda 2012 dizayn ödüllerinde “Best Of The Best 2012” ödülüne layık görülmüş.

Televizyonun bir köşeden diğerine tam 5.11 metre (201") uzunluğu var ve yerden 4.6 metre yukarıda duruyor. 16:9 formatında dizayn edilmiş 725,760 SMD RGB LED ile Full HD çözünürlüğe sahip. 4.4 trilyon renk aralığına sahip bu SMD LED'ler saniyede 100.000 Hz gibi inanılmaz bir görüntü yenileme oranına sahip. Bu özelliği daha iyi anlayabilmeniz için, standart bir LED televizyonun 100 ile 500 Hz arasında görüntü yenileme oranına sahip olduğunu belirtelim. SMD RGB LED'ler en yoğun güneş ışığında bile berrak bir görüntü sunabiliyor. Televizyon, 135 derece sağa veya sola dönebiliyor.

Karbon fiber gövde içerinde bulunan 6 adet 250W'lık yüksek frekanslı (tweeter veya mid) hoparlörleri ve bunlarla birlikte 3 adet 700W'lık düşük frekanslı Bass hoparlörleri ile tam bir açık alan seslendirmesine sahip. Bu özellik ile arka bahçenizde ekstra bir araca gerek olmadan büyük bir parti verilebilecek güce sahipsiniz.

Televizyonun en büyük özelliğinden birisi ise katlanabilir olması. Bu sayede kullanmak istemediğiniz zamanlarda yerin altında sizi bekliyor. Siz açıl komutunu verdiğiniz andan yerin altından çıkıp açılana kadar geçen süre sadece 40 saniye. Bütün bu kontrolleri Wireless kumandası ile yapabiliyorsunuz.

Televizyon giriş çıkışları ise şu şekilde;

Video: 2 X HDMI, 1 X WHDI Wireless Video,1 X Composite, 1 X S-Video
Ses: 1 X SPDIF, 1 X Toslink, 1 X Analog Stereo
Veri: 2 X USB, 1 X RS232
Optik: 2 X SC/UPC
Ağ: 1 x 10 Base-T/ 100 Base-TX

Tabi bu kadar özellik, beraberinde çok büyük bir elektrik faturası getiriyor. Televizyon çalışmaya başladığı andan itibaren şebekeden 5700W'lık enerji çekiyor. Normal LED ekranlar yaklaşık 50W enerji çekiyor.

Fiyat olarak şimdilik bir şey belirtilmemiş. Fakat bu ekranda film veya maç izlemenin keyfini hiç bir ekranın vermeyeceğine eminiz.

Kaynaklar:

http://www.cseed.tv/fileadmin/epaper/#/14
http://www.gizmag.com/c-seed-201/25717/

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap