Batman: Arkham Asylum

Filmlerden uyarlanan veya film kahramanları temalı oyun denemelerinin pek de başarılı olmadığını oyunseverler bilir. Ancak Batman Arkham Asylum bunun bir istisnası olarak karşımıza çıkıyor.

Batman Arkham Asylum, Batman serisinde geçen bir konuyu ele almıyor, tamamen farklı bir senaryosu var. Senaryoya göre Batman'in yakalayarak adalete teslim ettiği Joker, Arkham Asylum adlı hapisaneye Batman eşliğinde getirilir. Daha sonra Joker kurtulmayı başarır ve hem mahkumlar, hem de yardımcı karakterleri sayesinde hapisaneyi ele geçirir.

Oyunda Batman olarak çeşitli görevleri ardı ardına yerine getiriyoruz. Çok geniş bir haritada geçen oyunda yeri geliyor serbestçe dolaşabiliyoruz. Havalandırmalardan geçiyor, düşmana sinsice yaklaşıyor, işini bitiriyoruz. Bu özellikleri ile Splinter Cell gibi gizlilik ve taktik içeren oyunlara benziyor.

Arkham Asylum'daki mahkumların hepsi kaslı ve güçlü olarak tasarlanmış. Batman olarak bu rakiplere karşı avantajınız, çok iyi dövüşebiliyor olmanız. Elinde bıçak, elektrikli sopa ve silah olan mahkumlere karşı ise farklı taktikler kullanmak durumunda kalıyorsunuz.

Batman olarak çok iyi dövüşebildiğiniz gibi, yardımcı silah ve araçlarınız da var. Batarang denen bumerang görünüşlü alet, Batclaw denen ve yüksek yerlere tırmanmanızı sağlayan halatlı kanca, şifreli kapıları açmamıza yarayan bir şifre çözücü, zayıf duvarları patlatmaya yarayan bir patlayıcı jel ve iki yüksek yer arasında karşıdan karşıya geçmenize yarayan bir nevi halatlı zıpkınınız var.

Batman'in düşmanlarla dövüşürken yaptığı hareketlerin önemli bir kısmı otomatik gelişiyor ve onu dövüşürken izlemek büyük bir zevk. Gizlilik gerektiren yerlerde ise arkadan sessizce yaklaşma, yukardan yarasa süzülüşü, yine yukardan ters inişli düşmanı paketleme gibi hareketleri mevcut.

Dedektif modu denen bir nevi X ışını gibi görüş özelliği de mevcut. Bununla düşmanları, toplamanız gereken eşyaları ve gizli geçitlerin yerlerinizi kolayca görebiliyorsunuz.

Oyunda sizi zorlayacak düşman tipleri de mevcut. Mesela mutant mahkumlar. Ama bunların hepsini altetmenin bir yolu var. Önemli olan hangi düşman için hangi yöntemi kullanacağınızı bulmak.

Batman Arkham Asylum taktik-aksiyon tarzı bir oyun ancak oyunun bazı yerlerinde platform özellikleri taşıyan bölümler de oynuyoruz. Scarecrow denen karakter size gaz sıktığında kabuslar görmeye başlıyorsunuz. İşte o noktada Scarecrow'dan saklandığınız bölümleri oynuyorsunuz ve bu bölümler platform (Super Mario gibi) oyunu formatında.

Joker'in seslendirilmesini Star Wars'da Luke Skywalker karakterini canlandıran Mark Hammill tarafından gerçekleştirmiş ve bence oldukça da yakışmış. Oyunun grafikleri, sesleri ve atmosferi çok iyi. Aynı şekilde  oynanışı da oldukça keyifli.

Oyunun olumsuz olarak görebileceğimiz bir yanı, bazı bölümlerde çizgisel bir ilerleyiş olmadığı için, çözdemediğiniz bir detay yüzünden olduğunuz yerde takılıp bir sonraki aşamaya geçememeniz. Bir diğer olumsuz yanı da bölümlerdeki bug'lar (programlama hataları).

Batman hayranı olmasanız da taktik-aksiyon tarzı oyunları seviyorsanız, Batman Arkham Asylum'u keyifle oynayabilirsiniz.

3 Yorumlar

Yorum yap
 1. 1
  murat

  İyi de ben bu oyunu nerdeyse 2 sene önce oynamıştım.. bunun daha güncel versiyonu var.. serinin ilk oyununu tanıtmışsınız, 2. versiyonu şu anda satışta ki nerdeyse 6 -7 ay oldu piyasaya çıkalı.. Saygılarımla

  • 2
   Bilim.org

   Batman Arkham Asylum’u yeni bir oyun diye değil, henüz oynamamış olanlar için tavsiye niteliğinde tanıttık. Serinin devam oyunu Arkham City’i de daha sonra tanıtacağız.

 2. 3
  Orhan Yıldırım

  Gerek kurgusu, gerek hikaye işleyişi gerekse de oyun videoları bakımından iyi bulduğum oyunda belli yerlerde karşılaştığımız baglar biraz can sıkıcı olabiliyor. Ayrıca bazı bölümlerde gerçekten zorlanabilirsiniz. Ama oynarken zevk alacağınız bir oyun. Batman’in yapabildiği tüm hareketler oyuna yansıtılmış. Silahlarını fonksiyonel olarak kullanabiliyorsunuz. Bence Batman Arkham Asylum’un filmini yapsalar güzel olur.

+ Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.