Zeytinyağının beyin kanseriyle savaşabilme potansiyeli var


Edinburgh Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre oleik asidin bir gün beyin tümörlerine karşı korunma amacıyla yapılacak tedavileri geliştirebileceği söyleniyor.

Zeytinyağı tabiatın süper kahramanı olabilir. Cildiniz, saçlarınız ve nihayet beyninize de iyi geliyor. Uzun zincirli yağın içinde bulunan bir bileşenin uzun süredir güzelliğe katkıda bulunduğu biliniyordu, ama yakın zamanda beyinde kanser hücrelerinin gelişmesine engel olmaya yardım ettiği bulundu.

Edinburgh Üniversitesi’nde yeni yapılan bir araştırmada zeytinyağındaki ana bileşen olan oleik asit, anahtar tümör baskılayıcı molekülün üretilmesini destekleyebileceği gösterildi. Molekül microRNA-7 (veya miR-7) olarak biliniyor ve beyin dokusunda görülüyor ve vücudun farklı yerlerindeki tümörleri baskılamak için kullanılıyor. Özel olarak beyinde, miR-7 tümör gelişimi ve olgunlaşma için gerekli proteinleri hedef alıyor.

MiR-7 güçlü bir molekül. Glioblastoma olarak bilinen, en hızlı büyüyen ve ölümcül beyin tümörlerinden birine karşı bile etkin olduğu görüldü. Agresif glioblastomaların iki yıllık hayatta kalma oranı yalnızca %30 ve Amerikan Beyin Tümör Birliği, 2017 yılında 12 binden fazla glioblastoma vakası ile karşılacaklarını açıkladı.

MiR-7 tümörleri baskılayabilse de, işini yapabilmek için her zaman şans bulamıyor. MiR-7 üretimi, MSI2 olarak bilinen bir hücre proteini tarafından vücut içinde durdurulabiliyor. Ve bu da zeytinyağının günü kurtaracağı anın geldiğini fısıldıyor.

Oleik asit, araştırmacılara göre “tabiatta en bol olan ve en geniş dağılım gösteren yağ asididir” deniyor ve MSI2’nin miR-7 üretimi ve büyümesi ile uğraşmasını önlyor. Bu şekilde, oleik asit miR-7’yi “kurtarıyor” ve tabiatında olan kanser savaşma yeteneklerine devam edebiliyor.

Ancak Akdeniz diyetinin beyin tümörlerini silip atacağını henüz düşünmeyin. Araştırmacılar bulgularının ümit verdiğini söylemekle beraber, süpermarketten alınan zeytinyağının miR-7 üretimine yardım edip etmeyeceğini henüz bilmediklerini söylüyor. Bu çalışmanın, beyni tümörlerden uzak tutmak için zeytinyağına dayalı tedavi seçeneklerini gün gelince mümkün kılacağını düşünüyorlar.

Çalışmanın baş yazarlarından Dr. Gracjan Michlewski, düzenlediği basın toplantısında, “diyetteki zeytinyağının beyin kanserini gidermeye yardımcı olacağını henüz söyleyemesek de, bulgularımız laboratuarda üretilen hücreler içindeki tümör baskılayıcı moleküllerin üretilmesini destekleyebildiğini öne sürüyor” diyor.

Sonraki adım, araştırmacıların söylediğine göre, zeytinyağının normal olarak tüketilmesi ile beyin sağlığını korumakta nasıl yardımcı olduğunu göreceğimiz çalışmalara yer verecek. Bu araştırma beyin kanserine karşı savaşta daha çok tedavinin ortaya çıkmasına yardımcı olabilecek.

Kaynak: seeker.com

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap