Yol güzergahlarını otomobilinizin camından görmek ister miydiniz?


Sürücünün göz hizasına doğru navigasyon bilgilerini yansıtan Garmin’in ilk göz hizası göstergesi dikkat dağınıklığının azalmasını amaçlıyor.

Birçok sürücü tarafından en çok kullanılan navigasyon sistemleri akıllı telefonlarımızda bulunan sistemler. Ancak bazı yerler (Kaliforniya dahil olmak üzere) otomobillerde akıllı telefonların kullanımını yasakladı: ön cam yok, dağlar yok, gösterge tablosunun sürekli değişmesi yok. Peki, telefona bakmak yasakken, birebir navigasyon tarifini nereden alacaksınız. Günümüzde, Garmin, StreetPilot ve akıllı telefon uygulaması olan Navigon ile iletişime geçmenin yeni bir yolunu buldu: Göz Hizası Göstergesi (HUD).

HUD- göz hizası göstergesi- ön camın önünde gösterge tablosunun üstüne konuyor ve böylece sürücünün göz hizası sırasında navigasyon bilgilerini yansıtıyor. Bunu ya ön cama yapıştırılan transparan bir film ile ya da HUD cihazına takılan bir yansıtıcı lens ile yapıyor. Film ve yansıtıcı lens, ikisi de cihazla birlikte geliyor.

Garmin’e göre HUD otomatik olarak aydınlık seviyesini ayarlayacak ve böylece gösterge gün ışığında ve akşamları görülebilir oluyor. Cihaz, aynı zamanda akıllı telefonunuzu da şarjda tutan USB girişi ile entegre olan 12V şarj kablosu ile şarj oluyor.

Peki, telefonunuzun tüm bunlarla ne alakası var? GHZ bilgileri Android, iPhone ve Windows 8 akıllı telefonlarda bulunabilen Garmin’in uygulamalarından- Navigon ya da StreetPilot- alıyor. Göz hizası göstergesi navigasyon uyulamasına bluetooth aracılığıyla bağlanıyor ve kulaklığınızla eşleşiyor. (Birçok telefon aynı anda birebir yön tarifini duyurmak ve gelen aramaları cevaplayabilmeniz için arabanızın bluetooth sistemi ile eşleşebiliyor)

Dönüş okları, bir sonraki dönüşe kalan mesafe, mevcut hız ve hız sınırına ek olarak, HUD aynı zamanda tahmini varış saati, grafik şerit yönlendirmesi, trafik sıkışıklıkları, gelecek güvenlik kamerası yerlerini, aşırı hız uyarılarını ve bunun gibi bir çok gösterge özelliğine sahip.

Bu kısıtlı ama önemli bilgileri sürücünün göz hizasına yansıtarak Garmin, HUD’nin  güvenliği arttırdığını ve sürücünün dikkat dağınıklığını azalttığını iddia ediyor.

The Garmin HUD için önerilen satış fiyatı 129.99$. Garmin’in StreetPilot ya da Navigon uygulamaları için de en az 29.99$ daha ödenmesi gerekeceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

 

Kaynak: reviews.cnet.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle