Yoksa biz Matriks’te miyiz?


Bazı araştırmacılar bir bilgisayar simülasyonunda yaşadığımız olasılığının yüksek olduğunu söylüyor ve gerçeğin nasıl bulunacağını bildiklerini düşünüyorlar.

Yıllar boyunca, bazı bilimkurgu filmleri ve romanları dünyamızın aslında göründüğü gibi olmadığı, belki de Matriks’te (bu bağlam için belki de en çok bilinen sözcük bu) yaşıyor olduğumuz fikrini yaydı.

Geçtiğimiz yıllarda, filozof ve fizikçiler, 2003’te Philosophical Quarterly’de “Bir Bilgisayar Simülasyonunda mı Yaşıyorsunuz?” adlı makalesini yayımlayan filozof Nick Bostrom tarafından başlatılan bu düşüncenin üzerinde daha çok araştırma yapmaya başladılar. Temel olarak, Bostrom, programlama gücünün hızla büyümesinin bir gün bütün evrenimizde dijital bir simülasyon yaratabileceğimize işaret ettiğini tartışıyor. Ayrıca, imkan olduğunda, birden fazla simülasyonun yaratılamayacağını düşünmek için hiçbir neden bulunmuyor.

Dolayısıyla, biz ya onun tarihi benliğinin simülasyonunu yaratabilmenin eşiğinde sadece gerçek evrende yaşıyor ya da çok sayıdaki bilgisayar simülasyonunun birinin içerisindeyiz. Bu açıdan baktığımızda, varlıksal olasılıkların bizim aslen varoluşumuza karşı olduğu görülecektir.

Fakat bu hipotezi nasıl test ederiz? Dünyamız gerçek değilse, sınırlar nerede? Hiç kimsenin tırmanamadığı mecazi kayalıklar, hiçbir zaman aşamadığımız sınırlar nerede? Jim Carrey’in, Truman Show’un sonunda, simülasyonun ötesindeki dünyaya geçmek için adım attığı sınır nerede?

Bu sorulara bilimin yardımıyla, ya da en azından bizlerin, yaşayan varlıkların sayısal olarak temsilcileri olduğumuz bir dünyanın sınırlarını tanımlayan simüle edilmiş bilim yardımıyla bu sorulara cevap verebiliriz.

Geçtiğimiz yıldan beri, içerisinde fizik profesörü Martin Savage’ın da bulunduğu Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, olası bir çözüme önayak oluyorlar ve bizim gerçek olmadığımızı gösteren sınırları bulmak için nereye bakacaklarını bilebildiklerini düşünüyorlar.

Temel düşünce, bilgisayarların dünyamızda bugün yaratabildiği evrenimizin sınırlı en küçük yapı taşları simülasyonlarına göz atmak ve daha sonrasında içerisinde yaşadığımız dünyada ve bugüne kadar yaptığımız en sıradan simülasyonlarda mevcut olan bir ‘işaret’ aramaktır.

“Simülasyonları yeterli büyüklükte yaparsanız, evrenimize benzer bir şey ortaya çıkacaktır,” diyor Savage bir açıklamasında. “Daha sonra, bu, şimdiki küçük çaplı simülasyonlarda benzeri bulunan, evrenimizdeki küçük bir işareti aramak meselesi haline gelecektir.”

İçeriden simülasyonu nasıl tespit edersiniz

Beyniniz çoktan hata vermeye başladı ise hadi baştan alalım. Evrenin simülasyonu hakkında zaten az bir şeyler biliyoruz çünkü onu biz kendimiz takip etmeye başladık. Şimdiye kadar, hatasız bir şekilde, elektromanyetizmayı ve tanecikler gibi atomaltı parçaları birleştiren “güçlü kuvvet (strong force)” olarak bilinen şeyi simüle edebiliyoruz. Programlama gücü katlanarak büyüdüğünden, atom ve molekülleri ve hatta organizma ve bütün evreni teorik olarak simüle edebileceğiz.

Bugünkü ve gelecekteki tüm bilgisayar simülasyonlarının proglamlama kaynaklarının sınırsız sayıda çalışmak zorunda olduğunu varsayarak, kapsamlı bir evren hazırlarken biraz hile yapmaları gerekiyor. Özellikle, sınırlı programlama kaynakları ile bilim adamlarının “uzay zaman” ve “sınırsız ses” (bu şeylerin evrenimizin simüle etmek için sınırsız kaynaklara ihtiyaç duyduğu parçaları olarak öngörelim) olarak adlandırdığı şeyi simüle etmek imkansız olur.

Bu sınırın altında çalışarak, bir simülasyon, bir algoritmaya ya da tamamen simüle edilemeyen bu elementler için benzer bir diğer teknolojiye ihtiyaç duyabilir. Bu benim bahsettiğim, Savage ve ekibinin aramayı umut ettiği işaretleri bırakan bir tür ‘hile’.

Gerçek olmadığımızı gösteren işaret

Böylelikle evrenimizin Big Bang değil de yumuşak bir tuş darbesi ile başladığını söyleyen işaret nerede?

Bu sorunun olası cevaplarını verebilecek birçok fiziksel bilgi bulunuyor, fakat Savage ve onun ekibi ultra yüksek enerjili kozmik ışınlarda, dünyamızda bunun bir sınır olarak ortaya çıkabileceğini düşünüyor.

Son söz, şayet biz birer bilgisayar simülasyonunda yaşıyor isek, bu kozmik ışınlar aslında simülasyonun üzerine kurulduğu yapıyı yansıtır (Savage ve ekibi, onu, süper bilgisayarların, çoktan üzerinde çalışılmakta olan yukarıda adı geçen simülasyonları yaratmak için kullandığı latis yapıya benzetiyor).

Evrenin gerçekte yapılardan öte birlerden ve sıfırlardan ulaştığı görmemizin önündeki problem bu kozmik ışınların nadir olması ve bunların sır perdesini aralamada yeterli veri üretecek duruma gelmesinin zaman almasıdır.

Sayısal köleler değiliz

Dünyamız bilim gerçeğinden çok bilimkurgu üzerine kurulu ise, size güzel haberler var. Araştırmacılar görülemeyen birileri tarafından yönetilen sayısal köleler olma ihtimalimizin olmadığını söylüyor.

 

Kaynak: news.cnet.com

 

6 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Creative

  Araştırmacılar sayısal köleler olmadığımızı nerden ve nasıl biliyor söyleyebilir misiniz ben programcıyım ve yaptığım yapay zekanın bu konuda düşünmesini engelleye bilirim veya düşünse bile çıkaracağı sonucu belirtebilirim

 2. 3
  manipulation

  Bu konudan hiç haberim yoktu ve matrix i de hiç izlememiştim.Bundan 1 ay evvel benzer şeyleri düşündüm.Ya yaşadığımız yer dünya değil de başka bir şeyse fakat birileri tarafından bizim öyle görmemiz sağlanıyorsa,ya beynimiz herhangi bir virüs veya parazit tarzı canlılar tarafından manipüle ediliyorsa gibi düşündüm.Bu soruyu çevreme sordum ve deli olduğum söylendi.Bu üzücü bir durum fakat bu sayede bir arkadaşımdan bu görüşü duydum ve benim gibi düşünen insanlar olduğunu öğrenince sevindim.Keşke böyle insanlarla aynı ortamlarda bulunup bilimsel çalışmalar yapabilsem.

  • 4
   Levent Atilla

   Kesinlikle katılıyorum insanlar asıl bunu düşünmesi,tartışması gerekirken hemen geçiştiriyorlar, sen delirmişsin diyorlar.Neye göre kime göre delirmişim hangi gerçekliğe göre söylüyorlar? Simulasyonda yaşadığımız kesin o simulasyon rüya gibi,rüya içinde rüya görüyoruz uykuda (inception filmini izlemeni öneririm) rüyada 1 saat,burada 5 dk,ölenler belkide yarım saatlik rüya gördük diyip uyandığı o gerçeklikte yaşamaya devam edecek,aynı şeyleri düşünen inslar olduğunu görmek sevindirici.

 3. 5
  mina

  Bu konu banada oldukça mantıklı geliyor evet çoğu kişi deli olduğumu düşünebilir,ancak arkeoloji ve jeoloji ile ilgilenirseniz çok fazla cevaplanamayan konu var.Geçmişte yapılan yapıların büyüklüğü ugünkü teknolojiyle bile yapılamayacağını çoğu kişi ortak söylevi,kimisi geçmişte uzaylılar tarafından ziyaret edildiğimizi ve atalarımızın onları tanrı olarak kabul ettiğini tezini ileri sürüyor öyleyse kullandıkları alet edavat nerede?Ya gerçekten gördüklerimiz ve yaşadıklarımız gerçek ama değilse?

 4. 6
  Enes

  Bu konu çok kafa karışıtırıcı zaten bilgisayar simülasyonunun içindeysek içeriden simülasyonsda olduğumuzu fark edemeyiz. Dışarıdan birilerinin bizi uyandırması lazım. Bu bakımdan simülasyondaysak bile çıkış biletini bulmamız çok zor. Eğer değilsek ne ala tabi.

+ Yorum yap