Yiyecek üretimi günden güne çoğalıyorsa, açlık niçin artmakta?


Sanallaştırma (virtualization), gerçek dünyayı geliştirmek için güçlü bir araç. Genlerden jet uçaklarına kadar tüm maddesel şeyleri sayılara döktüğümüzde onları daha kolay analiz edebiliyor ve onlarla daha rahat bir şekilde oynuyoruz. Ancak son raporlar bize sanallaştırmanın, özellikle yemek konusunda korkunç sonuçlara sahip olabileceğini gösteriyor.

Fred Faufman, yazmaya yeni başladığı ‘Bet the Farm: How Food Stopped Being Food’ kitabında modern yemek üretimindeki çelişkili noktalar üzerinde yoğunlaşıyor. Kitapta, 2008 yılında çiftçilerin tüm insanların iki katını besleyecek kadar fazla tahıl ürettiklerini ve bununla birlikte aynı yılda tarihte ilk defa bir milyar insanın aç kaldığını belirtiyor.  Nasıl oluyor da hem daha fazla yiyecek üretip hem de daha fazla açlığa sebep olabiliyoruz? Kaufman’a göre cevap: yiyeceklerin sanallaştırılmış, başka bir deyişle ticarileştirilmiş olması.

Bilgi sistemlerini, gerçek yiyeceğimizi diğer insanlarla paylaşabileceğimiz akıllıca yöntemler bulmak için kullanmak yerine bu sanal yiyeceklerin spekülatif birer nesne gibi ticarete dahil edilmesi amacıyla kullanıyoruz.

Sonuç: Fiyatlar uçuyor, gerçek yiyecekler boşa gidiyor ve insanlar açlıktan ölüyor.

Yatırım stratejisi uzmanı Jeremy Grantham’ın da söylediği gibi, sanal talep yaratmak, özellikle şu anda çok tehlikeli; çünkü gerçek talep hala büyümekte.

Çiftçiler, bu durumu bozmamak için uğraşıyor. Grantham “Tahıl üretimindeki büyüme, yılda 1,2 oranında düşüş gösterdi.” diye belirtiyor ve ekliyor: “Bu, dünya nüfusunun büyüme oranına denk.”

Kaufman “Bu durumla nasıl başa çıkacağız?” sorusu karşısında durumun o kadar da zor olmadığını belirterek şöyle devam ediyor: “Yapmamız gereken şey emtia piyasasını rekabete değil, ortak iş yapmaya yönlendirmek. Birleşmiş Milletler de yolu çoktan göstermekte. Tarımsal Piyasa Bilgi Sistemi (AMIS) bizlere işe yarayacak küresel piyasa verilerini temin ediyor. Peki ne kadar şeye sahibiz? Geçen sene ne kadar şey tükettik? Ne kadarı kaldı? Artırıyor muyuz yoksa daha fazlasına mı ihtiyacımız oluyor? “Emtia piyasası, fiyat öğrenmek ve fiyatları idare etmek için sıra dışı teknolojik bir nimet” diyor Kaufman.“Mücadele, her zamanki gibi teknolojiyi insan ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaktan doğuyor”.

 

Kaynak: popsci.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle