Yeşil Yol “Yağmacı” Dergilerde Yayınlamaktan Daha İyi


scholarlyoa.com adresinde yayınlanan günlük girdisinde, tecrübeli kütüphaneci Jeffrey Beall, şöyle diyor: “Yağmacı veya kuşkulanılabilir açık erişimli dergilerde yayın yapmaktansa, yazarların ve okuyucuların yeşil açık erişimli yayıncılık modelini tercih etmeleri daha iyi olur. Yeşil açık erişim, açık erişimli olmayan bir dergide yayın yapmak ve kurumsal veya disipline özel bir arşivde “postprint” olarak tabir edilen, makalenin son taslağını yüklemek olarak özetlenebilir.

Yeşil açık erişim ile bir kişinin yayını açık erişime tabi olurken güvenilir bir dergide yayınlanmış oluyor. Yeşil açık erişim yaklaşımında pek çok durumda makale işlem ücretleri (açık erişimli dergilerin doğasında olan bir ödeme unsuru) ödemek gerekmiyor.

Bir kurumsal arşiv genellikle bir kolej veya üniversite tarafından yürütülmektedir. Kurumsal arşivlerde saklanan “postprint” eserlerden iki tanesinin başlığına bakabilirsiniz:

  •     A Survey of Non-Classical Polyandry
  •     Right to the Suburb? Rethinking Lefebvre and Immigrant Activism

Disipline özel arşiv ise belli bir konuda çalışan bir grup bilim insanı tarafından organize edilir. Disipline özel arşivde saklanan iki “postprint” makale örneğine bakalım:

  •     A Method for Obtaining Digital Signatures and Public-Key Cryptosystems
  •     Abbreviations, Full Spellings, and Searchers’ Preferences

Engeller

Bazı araştırmacılar “yağmacı” dergilerde yayın yapmayı tercih eder, çünkü hiçbir yeşil özellikli dergi bu çalışmaları kabul etmez.

Bütün dergiler arşiv depolarında “postprint” arşivlemeye izin vermez. Bazen bu durum görüşmelerle halledilebilir. Bazıları da bir ambargo süresi (6 ay-1 yıl civarında olabilir) sonrasında yayınlanmaya izin verir.

“Postprint” arşivleme, yazar için ilave bir yüktür (ÇN: esprili bir dille “asistanlar ne güne duruyor?” demeden kendimi alamadım).

Yazar yayıncının PDF versiyonunu arşivleyemez; “postprint” denilen sürüm normalde Microsoft Word ve benzeri metin işleme programıyla kaydedilmiş halidir.

Çalışmanızı “yağmacı” veya düşük kaliteli açık erişimli dergilerde yayınlamanız çalışmanıza kötü bir damga vurabilir ve kariyerinize zarar verebilir.  Çalışmanızı açık erişimli yapmak ve iyi bir dergide yayınlamanın yollarından biri yeşil yolu (yeşil açık erişim yayıncılık modeli) kullanmaktır.

Kaynak: http://scholarlyoa.com/2013/10/17/green-oa-is-better-than-publishing-in-a-predatory-journal/

Çevirin notum: Dr. Beall'ın bu yazısı üzerine pek çok tartışmalar olmuş, ama Dr. Beall'ın son söylediği söz çok doğru: "Always select the best journals to publish in, not the easiest." (Her zaman en iyi dergilerde yayın yapın, en kolaylarında değil).


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle