Yeşil çaydan ilham almak


Yeşil çay iyi gelir, ama neden? Çinli bilim adamları bu büyük sorunun bir yönüne cevap vermeye çalıştı ve yeşil çayın hangi bileşenlerinin kolesterolü düşürdüğünü tespit etti, ayrıca bunu nasıl yaptığını da keşfetti.

Yeşil çay, geleneksel Çin Tıbbında yüz yıllardır kullanılıyor ve pek çok çalışmaya göre de çok sayıda sağlık avantajı ortaya konmuş durumda, bu faydalar arasında kalp-damar ve sinir sistemini bozan hastalıklara karşı olumlu etkisi de dikkate alınmalı. Polifenolik bileşikler yeşil çayın kimyasal içeriğinin büyük kısmını oluşturuyor ve kolesterol biyosentezinin in vivo (vücut içinde) engellenmesi ile bağlı olarak düşünülüyor. Ancak, yeşil çayda çok fazla farklı bileşik mevcut ve hangilerinin aktif olduğu ve bunların nasıl biyolojik işleve etki ettiğini bulmak epey zor.

Jun Xu ve Sun Yat-Sen Üniversitesi’nden ekip arkadaşları in vitro (vücudun dışında, deney ortamında) kolesterol biyosentezi için elzem olan üç enzimin aktivitesini, yeşil çayda bulunan dört farklı polifenol bileşiğinin varlığında test etti. Ekibin bulgularına göre iki polifenol, (-)-epikateşin-3-gallat (ECG) ve (-)-epigallokateşin-3-gallat (EGCG), üç enzimi de aynı anda durdurabiliyor, buna karşılık diğer iki polifenol bileşiğinin hiç bir etkisi yok.

ECG ve EGCG (gösterilen bileşik), üçgensel bağlanma paketleri haline gelerek üç farklı enzimin kolesterol biyosentezini engelliyor.

Araştırma ekibi, hesapsal modelleme tekniklerini kullanarak ECG ve EGCG’nin enzimlere bağlanarak nasıl işlevini durdurduğunu bulmaya çalıştı. Üç enzimin benzer üçgensel bağlanma paketleri olduğu tespit edildi ve ECG ile EGCG’nin iki yan grubu bulunmakta, bunlar da paketler ile kuvvetli elektrostatik etkileşimlerde bulunabiliyor, Yan grupları ayıran esnek bağlar, ECG ve EGCG moleküllerinin etkin enzim bağlanması için en uygun şekli benimsemesini sağlıyor.

 “Bu çalışma, doğal ürünlerin içindeki bileşenlerin temel enzimlere bağlanmasının, geleneksel beslenme tıbbının büyük farmakolojik aktivitelerine nasıl etki ettiğini tanımlamak için önemli bir ihtiyacı karşılamış oluyor” diyen Basil Roufogalis, Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nde çalışıyor ve bitkisel tıptaki aktif doğal ürünler konusunda bir uzmandır. ECG ve EGCG’nin enzim bağlanma bölgeleri içine kabul edilebilecek olan şekillerini taklit edecek molekülleri tasarlamak daha az yan etkilerle kolesterol seviyelerini düşürmek için daha etkin ilaçlar yapılmasına imkân tanıyacak.

 Xu’ya göre en şaşırtıcı olan şey de bir molekülün yapısındaki çok küçük bir değişimin nasıl aktivite ve biyolojik hedefi ile etkileşim kipi üzerine bu kadar büyük bir etkide bulunuyor olması. Araştırma ekibi, şimdi yeşil çay, Çin baharatları ve gıda katkıları içinde bulunan doğal yağ azaltıcı molekülleri, etki mekanizmaları bakımından inceliyor.

Kaynaklar

Bu çalışma 12 Haziran 2014 tarihine kadar erişime açıktır. Aşağıdaki adresten indirebilirsiniz:

H Ge et al, Org. Bio. Chem., 2014, DOI: 10.1039/c4ob00589a

http://www.rsc.org/chemistryworld/2014/04/green-tea-cholesterol-polyphenols


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle