Yenikapı’nın Eski Gemileri Fotoğraf Sergisi


Yüzyıllar öncesine ait gemileri görmek ister miydiniz? O zaman Bizans kaynaklarında adı geçen Theodosius Limanı’ndan çıkarılan gemi kalıntıları ilginizi çekebilir.

2004 yılında Marmaray ve Metro Projeleri inşaatı sırasında batıkların farkedilmesiyle, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ufuk Kocabaş‘ın önderliğinde yürütülen Yenikapı Batıkları Projesi’nde çıkarılan 34 geminin fotoğraflarını Rahmi M. Koç Müzesi’nde görebilirsiniz.

“Yenikapı’nın Eski Gemileri” fotoğrafları 20 Nisan – 16 Eylül tarihleri arasında Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyaretçilere açık olacak.

Batıkların kara yüzüne çıkarılması sırasında çekilen fotografların arkeoloji ekibi tarafından çekilmesi de sergiyi ilginç kılmakta.

Sergi, YeniKapı projenin daha iyi anlatılması için 3 bölümden oluşmakta. 1. bölümde Theodosius Limanı tanıtılmaktadır. Yenikapı Kazıları’nın başlaması ve bu işin hikayesinin nasıl olduğu resmedilmektedir. Girişite bulunan lentiküler denen fotoğraf ilginizi çekebilir. Bu fotoğafa bir açıdan baktığınızda kazının bugünkü halini, diğer bir açıdan baktığınızda Liman’ın antik dönemdeki halini görmektesiniz. 2.bölümde batıklar üzerinde İstanbul Üniversite’si 30 kişilik ekibiyle nasıl çalıştığı ve  hangi metedolojiyi kullandığına dair fotoğraflar bulunmakta. 3.bölümde ise kazıdan çıkarılan hem kargo hem de donanma gemilerini görebilirsiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi

Adres: Hasköy Caddesi No:5 Hasköy / İstanbul
Telefon: 0212 369 66 00 -01-02

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle