Yeni test herpes tayinini hızlandırıyor


İrlanda’daki bir araştırma grubunun ortaya attığı yeni bir Herpes Simplex-1 (HSV-1) tayini için geçen sürenin haftalar mertebesinden dakikalar mertebesine inmesini sağlıyor ve böylelikle analiz maliyetleri büyük ölçüde düşmüş oluyor.

Soğuk algınlıklarının sorumlusu olan virüsü tespit etmek için yeni bir tespit yöntemi, İrlanda’lı bilim adamları tarafından geliştirildi. Dünya çapında yetişkinlerin %60-95’lik kısmının herpes simplex virüsü-1 (HSV-1) ile infekte olduğu düşünülmekte ve belirtiler genellikle soğuk algılıkları veya kabarcıklarla sınırlı olmakla beraber, nadir durumlarda merkezi sinir sistemi etkilenmekte ve tedavi olunmazsa vakaların %70’i kaybedilmektedir. Erken teşhis edilebilirse, antiviral tedavisi olumlu bir sonuç verebilir, böylece hızlı teşhis yöntemlerine duyulan ihtiyaç bir daha gündeme gelmiş olmaktadır.

Şu anda, en iyi sonuç veren HSV-1 testi hücre kültürlerini içeriyor, ancak sonuçların alınması bir haftaya kadar sürebiliyor. Alternatif ölçüm yöntemleri de önerilmiş, ancak bunlar yine de zaman alıcılar ve uzman personel gibi başka zorluklar içeriyorlar.

Gil Lee ve University College Dublin’deki arkadaşları tarafından önerilen yeni testte, virüse bağlanan peptidler ile kaplanmış demir oksit nanoparçacıklardan oluşan boncuklar kullanıyor.. Nanoparçacıklar da süper-paramanyetik oldukları için, basit bir mıknatıs kullanılarak bunların kümelenmesi hızlandırılabiliyor ve bu kümelerin ışığı saçma biçiminden kaynaklanan bir ölçüm yapılıyor ve bir infeksiyonu ortaya çıkarmak mümkün oluyor. Lee, şöyle diyor: “Bir manyetik boncuk grubun Dengue ile yaptığımız önceki bir çalışmaya dayanarak çok hassas olma potansiyelini göstereceğini biliyorduk”. “Ancak, HSV bu teknik ile tespit edilmesi en zor virüslerden biri, çünkü boyutu nispeten daha büyük ve karmaşık, düzensiz bir hücre zarı ile kaplı”.

Peptid alıcıları yöntemin başarısı için çok önemlidir. Pek çok teşhis testi için antikor algılaması çok önemli ise de, bu yöntemler hastanın daha önce virüse bir bağışıklık tepkisi göstermiş olmasını gerektirir, böylece peptidler virüsü yakalayarak güvenli ve ucuz bir alternatif oluşturmuş olur. Bu boncukların kümeleniyor olması, yöntemin hassasiyetini örneğin mililitresi başına 200 kopyaya kadar çıkarmakta ve saatler yerine dakikalar içinde testin bitmesine yol açmaktadır.

Test yöntemi hızlı ve işaretçi kullanmıyor, bu yüzden hastaneler veya doktor ofisleri gibi hasta başı testler için ilginç bir şekilde uygun olabilir. Bu sözlerin sahibi olan Ruben Carbonell, Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi (ABD) adresinde çalışan bir uzman ve patojen tayini için peptidleri kullanmak ile ünlü olan birisi.

Onaylanmış bir analitik yöntem olarak henüz yapacak çok şey var, ancak avantajları daha geniş bir uygulama için büyük şeyler vaat ediyor”.

Araştırma ekibi, ölçüm yönteminin özellikle gelişmekte olan ülkelerde HSV’nin hasta başı tedavisini geliştirmek üzere kullanılacağı yönünde ümitli gözüküyor, burada teşhis maliyeti de elbette düşmüş oluyor. Ekip, aynı zamanda HIV gibi, hayat boyu gözlem gerektiren diğer viral hastalıklara da uygulanabileceği umudunu taşıyor.

Kaynaklar

Bu makale 27 Kasım 2014 tarihine kadar serbest erişime sahiptir. Aşağıdaki adresi kullanarak indirebilirsiniz:
Y-F Ran et al, Analyst, 2014, DOI: 10.1039/c4an00774c
http://www.rsc.org/chemistryworld/2014/10/herpes-simplex-virus-1-diagnosis-peptide-coated-superparamagnetic-beads

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle