Yeni nesil fiber teknolojisi ile ışık hızına ulaşıldı!


İngiltere'de bulunan Southampton Üniversitesi'ndeki araştırmacılar uzun çalışmalardan sonra ışık hızına %99.7 oranında yaklaşarak saniyede 73.7 terabit veri transferi yapabilen bir optik fiber teknolojisi geliştirdiler. Saniyede ortalama 10 terabayt anlamına gelen bu değer ile günümüzde kullanılan 40 gigabitlik son teknoloji fiber optik altyapıdan çok daha kısa gecikme süreleri ile 1000 kat daha hızlı veri transferi yapılmış oluyor.

Havasız ortamda ışık saniyede 299.792 kilometre yol alıyor. Fakat farklı ortamlarda bu hız giderek düşüyor. Örneğin normal optik fiberlerde (saf silis camı) ışık %31 daha yavaş hareket ediyor. Francesco Poletti ve Southampton Üniversitesi'ndeki ekibi ışığın havada camdakinden çok daha hızlı hareket ettiğini ve yeni buluşlarında bunu kullanarak böyle bir hıza ulaşabildiklerini söylüyor.

İçi sadece hava dolu bir fiber üzerinde ışığı taşımak size belki mantıksız gelebilir. Fakat etrafınızda olup bitenleri görmek için de ışığın havada ilerliyor olması gerektiğini unutmayın. Normal optik fiberlerde saf silis camı ışığı kıran bir indise sahip olduğundan fiberin içerisinde sürekli kenarlara çarpıp yansıtılan ışık uzun mesafelere kadar iletilebiliyor. Fakat kat ettiği yol boyunca farklı girişimlere maruz kaldığından tüm bağlantının optik bant genişliği de aynı oranda azalıyor. Araştırmacılar bu dezavantajları ortadan kaldırabilmek için daha önce de içi boş fiberler geliştirmek amacıyla testler yaptılar. Bu testlerde kabloların bükülmesi gerektiği noktalarda problemler çıkıyordu. Bunun temel nedeni ise ışığın dış kaplamaya çarparak sinyalinin neredeyse tamamını kaybetmesiydi.

Araştırmacılar bu problemleri kalıcı olarak aşabilmek için hava ile dolu fiberin çekirdek tasarımını çok ince bir fototonik kuşak aralığı kaplaması kullanarak geliştirdiler. Bu yeni tasarım düşük kayıp (3.5 dB/km), yüksek bant genişliği (160nm) ve normal fiberlerden çok daha az gecikme süreleri sunuyor. Böylece içi hava dolu yeni fiber ağıyla veri transferi gerçekten tam %31 daha hızlı gerçekleştirilebiliyor. Araştırmacılar verileri saniyede 73.7 terabit hızla gönderebilmek için dalga bölmeli çoklama (Wave Division Multiplexing) denilen teknoloji yardımıyla tam 37 adet 40-gigabit’lik sinyal üretmişler. Bu elimizdeki verilere göre şimdiye kadar laboratuvar ortamında erişilebilen en yüksek iletim hızı oluyor.

Bu teknolojinin günümüzdeki pratik uygulamalarda kullanılan normal silis camından yapılma fiberlerin yerini almasına daha çok vakit var. Fakat ışık hızındaki fiberler bize kısa vadede büyük veri merkezlerinde ve süper bilgisayarların ara bağlantılarında hız ve gecikme süreleri konusunda oldukça yardımcı olabilir.

 

Kaynak: extremetech.com

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 1
    ahmet mete

    Bu sistem türkiye’ye gelse hemen şu şekilde reklamları yapılır ( 73.7 terabit’e kadar AKN 8 gb internet sadece 50 lira )

  2. 2
    talat

    Ders çalışırken ışık hızını 2,99.10^8 (299 milyon m/s) olduğunu ve lambaya elimi tuttuğumda tamam evet elimde ışık var elimin arkası gölge elimi çektiğimde yine ışık devam ediyor o an anladımki odanın içinde havada ışık ilerliyor. Sonra merak ettim acaba camdan geçen ışık yavaşlarmı diye sevindim bir an yeni bişey buldumdiye ama çoktan keşfetmişler :)) (Fizik öğrenilmez yaşanır) :d

+ Yorum yap