Yeni hovercraft araç her türlü arazide test edildi


Günümüz teknolojisi günden güne gelişip ilerlese de uçan arabalarla ya da roketlerle yolculuk yapan insanlar göremiyoruz. Fakat bu tür teknolojiler üzerinde çalışmaların devam ettiğini bilmek bile bize umut veriyor. Peki, sizlere bu tür ilginç fikirlerden birinin hayat bulduğunu söylesek? Bahsetmekte olduğumuz teknoloji hovercraft teknolojisi; tekerlekleri unutun ve iki ducted motor düşünün. 1960 tarihinde yaşanan bazı problemlerden sonra filmlerde yer alan bir kurgu ürünü olmaktan kurtulamayıp terk edilen fikre Aerofex firması yeniden hayat verdi.

O yıllarda denge hususu ile yaşanan problemleri Kaliforniya merkezli firma mekanik sistem sayesinde çözmüş durumda. Mekanizmanın temelinde, diz seviyesindeki iki kontrol barı yer alıyor; bunlar, aracın pilota uyum sağlayıp, pilotun yatış manevralarıyla ve doğal refleks hareketleyle dengede durmasını sağlıyor.

Denemede olan prototip yerden 4,5 metreye kadar yükselebiliyor ve bu yükseklikte saatte 45 km hıza ulaşabiliyor; ama elbette ki daha hızlı da gidebiliyor. Yavaş hızlarda kullanılması teknik anlamda bir engellemeden kaynaklanmıyor, aksine önlem amaçlı kısıtlama. Aerofex’in kurucusu olan uzay mühendisi  Mark De Roche aracı “Onu uçuş deneyimini, ATV seviyesine getiren bir araç olarak düşünün.” diyerek tanıtıyor.

Üzerinde çalışılan prototip, ağır işlerde görev yapmak için uzaktan kumandalı bir uçak olarak test ediliyor. Bu uçaklar ağırlık kaldırmak ve taşımak için tarımda kullanılabileceği gibi araştırma ve kurtarma görevlerinde de iş görebiliyor. Eğer kişisel kullanım için üretilecekse, araç zorlu araziye sahip ya da yolu bile olmayan uzak bölgelere ulaşımı sağlayabilir. Araç ilginizi çektiyse merak etmeyin, dengenizi geliştirmek ve hovercraft’ın sürücü ehliyetini alabilmeniz için 15 yıl kadar zamanınız var.

Kaliforniya’nın Mojave çölündeki uçuş testleri Aerofex'in başarılarının göstergesi olan teknik belgelerin Ocak 2012’de Geleceğin Dikey Kaldırma Konferansı'nda (The Future Vertical Lift Conference) sunumunu sağladı. Şirket, Ekim'de araçlarının ikinci bir versiyonlarını da uçurmayı düşünüyor ve insansız, uzaktan kumandalı versiyonları için 2013 sonu için test uçuşu hazırlıyorlar.

 

Kaynak:

http://news.discovery.com/autos/hover-vehicle-being-tested-for-all-terrain-use-120828.html
http://www.innovationnewsdaily.com/1527-hover-vehicle-star-wars.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle