Yeni Hepatit C ilacı


Birleşik Krallık’taki bilim adamları, bir tablet şeklinde alınabilecek, hepatit C virüsü ile savaşan bir bileşik geliştirdi.

Sandwich’teki Pfizer Global Araştırma ve Geliştirme’den David Pryde ve ekibi, enfeksiyon ile savaşan, TLR7 isimli (toll-like receptor 7 olarak bilinir), immün sistemdeki bir proteini aktifleştirecek yeni bileşikler yaptı. Toll-like receptor bileşikleri bir virüste olduğu gibi yabancı DNA’yı tanımlıyor ve virüsün çoğalmasını engelleyecek proteinleri üretiyor.

Bileşikler, hepatit C ile savaşan, immün sistemdeki bir proteini aktifleştiriyor

Dünya çapında hepatit C’den 300 milyon kişi etkileniyor. Hastalığa yol açan virüs karaciğerde yerleşiyor ve siroza neden olabiliyor, bazı hastaların karaciğer nakli olması gerekebiliyor. Şu andaki tedaviler hastaların yalnızca yarısını iyileştirebiliyor ve damar içi tedavi uygulanıyor. Son zamanlardaki araştırma, ilaçların aktifliğini artırmak ve ilaç geliştirmesini ağızdan ilaç alacak seviyeye getirmek üzerine yoğunlaştı.

Pryde’nin ekibi TLR7’nin bilinen aktifleştiricileri olan ve şu andaki ağızdan alınan ilaçların temelini oluşturan, purinlere dayanan heterosiklik analoglar geliştirdi. Pryde, şöyle konuştu: “En etkili TLR7 agonistleri purin bazını içeriyor”. “Ama istenmeyen hedef dışı farmakolojiden kaçınma şansımızı en yükseğe çıkarmak için kuvvetli ve purin esaslı olmayan agonistleri tasarlamak istedik”.

Bileşikler bir hepatit C hücre çizgisine karşı test edildiğinde, ekip bileşiklerden biri olan trifluorometil türevinin TLR7’ye karşı çok seçimli olduğunu buldu. Agonist, 50 mg’nin altındaki dozlarda enjekte edilen alternatiflerine karşı iyi performans gösteriyor.

 

Avustralya, Newcastle Üniversitesi’nde ilaç tasarımı ve bulunması konusunda uzman olan Adam McCluskey, şöyle diyor: “Tıbbi kimya, bileşiklere erişim sağlamak için zarif bir sentez yapmaktan dolayı kıyasıya eleştirildi. Pryde zarif bir şekilde bunu red etti, hem şıklık, hem de ilaca erişim sağladı”.

Pryde ve ekibi, agonisti daha çözünür yapmayı ve insan deneylerine geçmeden önce etkinliğini daha da çok artırmayı hedefliyor.

Aktaran: Catherine Bacon 

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2011/February/14021101.asp

The discovery of a novel prototype small molecule TLR7 agonist for the treatment of hepatitis C virus infection
David C. Pryde, Thien-Duc Tran, Peter Jones, Gemma C. Parsons, Gerwyn Bish, Fiona M. Adam, Mya C. Smith, Donald S. Middleton, Nick N. Smith, Frederick Calo, Duncan Hay, Michael Paradowski, Katie J. W. Proctor, Tanya Parkinson, Carl Laxton, David N. A. Fox, Nigel J. Horscroft, Giuseppe Ciaramella, Hannah M. Jones, Jonathan Duckworth, Neil Benson, Anthony Harrison and Rob Webster, Med. Chem. Commun., 2011, 2, 185
DOI: 10.1039/c0md00197j

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap