Yeni güneş enerjili uçak dünya turunda


Güneş enerjili uçak geçen haftaki başarılı uçuş denemesiyle gelecek sene dünya çevresinde yapacağı yolculuk hedefinin önündeki önemli bir engeli aştı.

Alman test pilotu Markus Scherdel'in söylediğine göre Solar Impulse 2, 2 saat 15 dakika süren kesintisiz bir uçuş gerçekleştirdi. Bu süre ekibin önceden tasarladığından yarım saat daha uzundu.

İsviçre'nin merkezinde Payerne hava üssünde bir basın toplantısında konuşan Scherdel "Her şey beklediğimiz gibi çalıştı," dedi.

"Elbette daha fazla deneme yapmalıyız, ancak bu iyi bir başlangıç ve uçağı bir dahaki sefer uçurmak için sabırsızlanıyorum."

Solar Impulse 2 karbon fiberden yapılmış, 2,3 ton ağırlığında ve 17,5 beygirgücü sağlayan elektrik motorlarına sahip. Uçağın enerji kaynağını 17.248 güneş enerji hücresi oluşturuyor. Bunlar uçağın 72 metrelik kanat açıklığı boyunca yerleştirilmiş.

Bu uçak Solar Impulse'ın devamı niteliğinde. Solar Impulse 2010 yılında 26 saatlik bir uçuş tamamlayarak rekor kırmıştı. Bu şekilde gündüzleri, gece için havada kalmasına yetecek kadar güneş enerjisi lityum pillerinde depolayabileceğini kanıtlamıştı.

Solar Impulse 2'nin atası olan bu uçak, geçen yıl Avrupa göklerinde denenmiş, Akdeniz'i geçerek Fas'a ulaşmış ve oradan da ABD'ye geçmişti. Bunların hepsini tek damla fosil yakıt olmadan başarmıştı.

Solar Impulse 2'nin hedefi ise 120 saatten uzun bir süreyi durmadan havada yol alarak geçirmek. Beş gün ve beş gece sürecek bu yolculukta Pasifik ve Atlantik okyanuslarını geçerek küresel hedefini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşacak.

Solar Impulse 2, 2015'in Mart ayında doğuya olan yolculuğuna, Orta Doğu'nun az bulutlu göklerinden yararlanmak için Basra Körfezi'nden başlayacak başlayacak.

Kaynak: news.discovery.com/tech

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle