Yeni ampuller için alışılmamış enerji kaynağı: Yerçekimi


30 dakikada bir ağırlığı resetlendiği sürece, bataryasız ve sürekli bir ışık kaynağı elde etmek mümkün.
 
Şehir merkezi dışında, kırsal kesimlerde kullanılmakta olan gaz lambaları büyük bir problem. Hem insanların sağlığını hem de çevreyi tehdit eder durumda. Buna bir çözüm de daha çevreci bir kaynak elde etmek; her yerde çokça bulunan yerçekimi.

İcat edilen “Yerçekimi Ampulü” tam adından anladığımızı yapar: yerçekimi gücüyle ışık yanmaya devam etmesini sağlıyor. Ona bağlı olan bir ağırlık düştükçe, dinamoya güç veren ışığın ortasında bulunan kabloyu çekiyor. Dinamo, aşağı doğru düşen ağırlığı ışığa çeviriyor. Ağırlık çok kısa sürede ayarlanabilir ve yavaşça yeryüzüne ulaştıkça 30 dakika yanabilecek bir enerji kaynağı oluşturuyor. 30 dakikada bir ayarlandığı sürece bataryasız ve sürekli bir ışık kaynağı elde etmek mümkün. Pil şarj cihazları gibi digger cihazlar da aynı şekilde kullanılabilir.

Buluşu gerçekleştirenlere göre cihazlar şu an 10$’ın altında satılabilir ve bu da gaz lambalarını kullanmayı bıraktıklarından yaklaşık üç ay sonar satıcıların yatırımlarına kar sağlamaya başlayabilir. Yakında bunları piyasada göreceğimizi umuyoruz.

 

Kaynak: http://www.popsci.com/technology/article/2012-12/new-light-fully-powered-gravity

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle