Yenebilir su kapsülü, su içme anlayışınızı kökünden değiştirecek


Günlük tavsiye edilen su miktarını almak zor gelebilir, ama yeni bir icat, elinizde bir şişe veya damla olarak su taşımaktan çok daha kolayını yapıyor.

Londra’da bululnan Skipping Rocks Laboratuarı‘ndan Rodrigo Garcia Gonzalez, Guillaume Couche ve Pierre Paslier tarafından üretilen Ooho isimli ürün, ucuz, biyolojik olarak parçalanabilir “su kapsülü” olarak geleceğin su içme alışkanlıklarını değiştireceğe benziyor.

Küre, Fast Company‘e göre silikon implanta benzeyen (veya bir su balonuna benzeyen) şekilde imal edilmiş ve donmuş bir su topunu alıp kalsiyum klorür ile kahve renkli algdan oluşmuş yarı geçirgen zarın içine hapsetmekle elde edilmiş. Süreç, küreselleştirme olarak bilinen bir mutfak tekniğini kullanıyor, bu yöntem uygun, çünkü jelatin kaplama yenebilir özelliğe sahip. Meyveler ve sebzeler artık suyunuzu yiyecek olarak almanın tek yolu değil.

Ooho, yakın zamanda Avrupa Birliği’nden 22.500 dolarlık sürdürülebilirlik ödülü aldı, bunun anlamı da geleceket daha çok su damlası göreceğimiz anlamına geliyor. Henüz yola çıkacağınız zaman çantanıza atacağınız bir şey olmasa da, Ooho çevresel sağlık düşünüldüğünde ciddi bir potansiyele sahip. Yalnızca Amerika’da, yılda 50 milyar plastik şişe kullanılıyor, küresel Ooho bir gün petrol esaslı plastik şişeleri mağaza raflarından silebilir.

Bir su damlasını ısırma fikri size garip geliyorsa, endişelenmeyin; bu bir zorunluluk değil. Paslier The Guardian’a şöyle diyor: “Günün sonunda onu yemek zorunda değilsiniz. Ancak yenebilir kısmı onun ne kadar doğal olduğunu gösteriyor. İnsanlar bir ambalaj malzemesinin yiyebileceğiniz kadar doğal olması konusunda heyecan içinde”.

Dolayısıyla gerçekten doğal olarak, evinizde yapabilirsiniz – ancak dürüst olalım, musluktan içmek bu durumda daha kolay olacak gibi.

Kaynak: mentalfloss.com


Etiketler1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap