Yayalar sadece yürüyerek veri, aydınlatma ve dijital para oluşturabilecek


Pavegen, insanların adımlarından dolayı ortaya çıkan kinetik enerjiyi elektriğe çeviren taban teknolojisini yaratan firma olarak Washington DC’de öncü bir çalışmaya imza attı. Pavegen, zeminleri Connecticut Avenue Overlook cep parkı’nda üç bölgeye uygulandı ve gelecekteki akıllı şehirlere örnek olabilir.

ABD’de Pavegen Adımları

Günümüzde insanların adımlarından oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren teknolojiyi benzersiz bir şekilde uygulayan Pavegen markası Washington DC’nin şehir yapısına kendini kabul ettirmiş görünüyor. Bu sefer, ABD’deki öncü kurulumu yapmak üzere İngiliz temizlik şirketi Bölge Ulaşım Birimi (DDOT), Altın Üçgen BID ve ZGF mimarlarıyla beraber çalışacak.

Pavegen’in kurucusu ve CEO’su olan Kemball-Cook, şöyle diyor: “İnsanların şehirlerde hareket etmesine yeni bir anlam katacak bir ürün oluşturduk ve fiziksel ve dijital dünyaları bir adımla birbirine bağlayan ürünümüz enerji hasatı piyasasında bizi öncü bir yere koyuyor”.

Pavegen zeminleri Connecticut Avenue Overlook cep parkında üç bölgeye yerleştirilmiş durumda ve 68 jeneratör içeriyor. V3 dizileri en büyük bölgede daha etkileşimli bir deneyim sağlıyor, ama aynı zamanda alanın görünürlüğünü de artırıyor. Geri kalan iki bölgede ise Golden Triangle BID tarafından kurulan granit kalıp altındaki LED’lere güç verilecek. Bu da erişimi ve yaya güvenliğini sağlayacak.

Temiz Enerjiye Doğru Gidiş

DDOT’a göre, Pavegen’in en yeni kurulumu yeniliğe bir yöneliş ve ülkenin akıllı teknolojiye doğru giden itici gücünü temsil ediyor. Washington DC’deki yayalar yalnızca zeminde yürüyünce temiz elektriklerini elde etmeyecekler, aynı zamanda dijital para olarak Golden Triangle web sitesine kablosuz API ile katkıda bulunacaklar

Bu dijital paranın birikmesi Pavegen’in sonuç görüşünde var olan benzersiz bir özellik. Üretilen enerjinin sürdürülebilir ve etkileşimli olması sayesinde, akıllı şehirlerin gelişmesinin daha hayati bir parçası olacak gibi görünüyor. Sonunda, bir uygulama ile bu para indirimler kazanmak için kullanılabilir veya diğer somut ürünlere dönüştürülebilir.

Pavegen’in girişimleri özellikle kuruluşların bu potansiyeli keşfetmesi ve yenilenebilir enerjinin önemini anlamaya başlaması amacını güdüyor. Çevre için etkisi bir tarafa, bunun gibi yenilikler daha güvenli ve daha korunaklı bir şehir yaratmaya yardım edebilecek ve büyük şehirlerde pozitif bir etki yaratabilecek. Bütün unsurları düşündüğümüzde, bu şey küçük şehir devrimini teşvik edecek gibi görünüyor.

Kaynak: futurism.com

4 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 3
    Seyfi Son

    Bu projeye başlamadan önce acaba hesaplamışlar mı insan yürürken ne kadar güç harcar. Yoldaki o cihazların her birinin üzerinde günde ortalama kaç dakika insan yürür? Bunların çarpımının birikimli toplamı ayda kaç paralık enerjiye karşılık gelir? O cihazların verimiyle çarpmaya bile gerek kalmayacak ne kadar komik olduğunu görmek için. Kimse ayda 1 TL’lık enerji üretmek için 1000TL’lık yatırım yapmaz.
    Bence bu fikir sıkıntısı çekenlerin akla gelen basit bir fikir ile başarısız oldukları projeyi yi bir şey gibi gösterme aldatmacası.

+ Yorum yap