Yaşayan Mars’a yeni bir bakış


Yıllar içinde, bilim adamları şimdilerde Kızıl Gezegen olarak andığımız Mars'ın,bundan milyarlarca yıl önce okyanuslarla kaplı bölümlerinin de olduğunu buldular. Diğerlerinin öne sürdüğü düşünce ise gelecekte yenilenmiş bir Mars'ın yeşillik ve okyanuslarla çevrili bir bitki örtüsüne sahip olabileceğine yönelik. Peki, her iki senaryoyu da gözden geçirdik diyelim, şimdiki Mars tüm o su ve hayatla neye benzerdi?

Sorunun yanıtı, çeşitli kaynaklardan elde edilen verilerin ışığında -ve tabii ki yaratıcılığın yardımıyla-, yazılım mühendisi Kevin Gill tarafından bizlere sunulmuş durumda. Yarattığı olağanüstü görüntülerle adeta yörüngede dönen Kızıl Gezegen'i yaşayan Mars haline çevirerek bizlere kendi versiyonuyla sunuyor.

Gill’in e-posta aracıyla dile getirdikleri: “Bunu yapmamın sebebi hem nasıl gözükürdü merakım hem de bunu yaparak üzerinde çalıştığım programı geliştirmekti,”. “Ben gerçek anlamda bir yazılım mühendisiyim ve kesinlikle bir gezegen bilimci değilim, yani gerçek verilerden elde edilmiş bölümlerin dışında, çoğunluğu Mars'ın Dünya ile arasında bulunan yeryüzü benzerliklerinden yola çıkarak yaptığım varsayımlar (örneğin yükseklik, su kütlelerinin yakınlığı, fiziksel özellikler, coğrafik pozisyonlar ve benzeri). Ve  mavi boncuk görüntülerinden eşdeğer yapıları kullanarak boş görüntünün tabakalarını grafik programını kullanarak boyamamın bir sonucu.”

Örneğin, aşağıdaki görüntü  Olympos Dağları'nı ve ufuğun ötesindeki Tharsis Volkanik Dağları'nın ve merkeze yakın Valles Marines kanyonlarını gösteren, Mars'ın batı yarım küresini tasviri. Gill’in söylediği; bulutların ve atmosferin fazlasıyla rastgele olduğu ve tamamıyla görünümü doldurmak için katılan öğeler oldukları. Ayrıca, yeryüzü yaklaşık 10 katı kadar abartılmış. Belirtmek gerek ki bu görünüm, yörünge ile yüzeyden yaklaşık 10.000 km kadar uzaktan bir tasvir.

Gill’in Google+ hesabında şöyle diyor “Bu, tümüyle ele alınmış bir bilimsel senaryo olarak düşünülmemişti ve eminim (ve beklerim) ki yaptığım bazı varsayımların yanlış olduğu kanıtlanacaktır,” . “Umarım en azından hayal gücünü tetiklemiş olur, o yüzden lütfen eğlenmeye bakın!”

 

Kaynak: http://www.universetoday.com/99248/new-images-show-a-living-mars/

 

4 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Murat Yüksel

  Güneş ilerleyen yıllarla gittikçe genişleyeceğinden belki de Mars kendiliğinden yaşanır hale gelebilir (mi acaba). Mars hakkında bir araştırma Mars’ı en kolay nasıl daha sıcak hale getirilebilir sorusunu inceliyordu. Oldukça yüksek miktarda sera gazdan söz edilse de bu gazların Mars’ta oluşturulması olayı olanaklı kılıyor.

  • 2
   Halit Mirahmetoğlu

   Güneş’in evriminin sonunda dış zarfını genişletmesiyle Mars’ta uygun bir ortam oluşması sadece çok kısa bir süreliğine mümkün olabilir.

 2. 3
  Ali Tuncel

  Asıl üzücü olan ne biliyor musunuz?

  Bunlar olduğu zaman bizim olmayacak olmamız. ama belkide olabiliriz. Sizce biz ölmeden bilim o kadar ilerler mi?

  • 4
   Doğal Kanmaz

   Ali, sana katılmamak elde değil. Büyük bir ihtimalle göremeyeceğiz. Fakat bu gelişmeleri görebilseydik çok iyi olurdu. Düşünsenize, yıllar sonraki gelişmeleri izleyip, çocuklarımıza, torunlarımıza “Biz bunları yıllar evvel arkadaşlarımızla aramızda tartışıyor, fikir üretiyorduk”demek ne güzel olur. İnşallah o günleri görebiliriz.

+ Yorum yap