Yangın kasırgası


Bu nadir görülen olay, ateşin güçlü ve kuru hava akımı tarafından dikey bir sarmal şeklinde havaya doğru hızlıca kaldırılmasıyla gerçekleşir.

Sıcak havadan oluşan bir hortum şeklinde veya merkezinde ateş olan bir girdabın içinde görülürler. “Ateş şeytanları” veya “yangın fırtınası” da denilen bu kasırgalar 15 metrelik ağaçları kökünden kazıyabilir.

Yangın kasırgaları genelde 10-50 metre çapında ve birkaç metre boyunda olup kısa bir sürede sönerler. Ancak bazı büyük kasırgalar vardır ki 800 metre yüksekliğe ulaşıp içinde saatte 100 metre hıza ulaşan rüzgarlar barındırır. Bunlar 20 dakikadan fazla sürer. Çok daha nadir görülen yangın kasırgaları bir saatten fazla sürebilir ve ancak kaynağındaki yangın söndürülürse sona erer.

Yangın kasırgalarının çoğu söndürülmesi güç bir ateş ile kuru havanın yukarı doğru kalkmasıyla oluşur. Kasırganın hızı, şiddeti ve süresi de içinde barındırdığı ateşin özellikleriyle belirlenir. En büyük yangın kasırgası Japonya’da, 1923 yılında, Büyük Kantō depreminin hemen akabinde oluşmuştur. Yangın kısa sürede bütün şehri kaplamış ve olağanüstü bir hortum yaratarak  15 dakika içinde 38 bin insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

 

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/earth/earthnews/7964835/What-is-a-fire-tornado.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle