Yalancı kristal biçimine sokulan silika


Mezo-gözenekli silika İsveç, Stockholm Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından dodekagonal yalancı kristal şekline girmeye zorlandı. Bunun dışında, oluşturulan yalancı kristaller sert maddelerden şu anda yapılanlara göre çok daha büyükler ve böylece bu ilginç yapıların bazı pratik kullanımlarına yol açılmış oluyor.

Bu alanda ilk olma özelliği taşıyan ve Nobel ödülü ile taltif edilen orijinal yalancı kristal son derece küçüktü. Aslında, metallerden oluşturulan yalancı kristaller, boyutları birkaç angströmü geçmeyen küçük, nano-boyutlu tanecikler olarak bulunuyor, sıvı kristalleri ve kolloidal sistemleri yalancı periyodik yerleşimlere sokabiliyor ve yüzlerce angström boyutuna yükselebiliyor, böylece nano alem ile bizim yaşadığımız alem arasında bir yerde durabiliyor. Şu ana kadar yapılan tercihler, yapının sert ve küçük, ya da yumuşak ve büyük olması yönünde oldu.

Osamu Terasaki'nin grubu, silisyum dioksidi, sistemin pH değerini değiştirerek farklı kristal yapıları şeklinde kümelenmeye zorlamayı başardı ve üretilen yapılardan birinde dodekagonal yani oniki katlı simetri tespit edildi. Kristaller ayrıca daha önceki sert sistemlerden boyut olarak çok daha büyük ve yumuşak maddeli yalancı kristallere çok benziyor. Geçen yıl, fiziksel kimyacı Paul Steinhardt, Chemistry World dergisine verdiği demeçte, bu maddelerin sentezi kontrol altına alınabildiği zaman çok ilginç malzemeler ortaya çıkacağını belirtti. Belki de, Terasaki'nin yayında belirttiği gibi, bu çalışma bir öncü olabilir.

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/2012/07/silica-coaxed-quasicrystal-form

1. C Xiao et al, Nature, 2012, 487, 349 (DOI:10.1038/nature11230)


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle