Yağmur damlalarını yok eden teknoloji


Sağanak yağmurlu havalarda otomobil süren herkes görüş alanını engelleyen yağmur damlalarını yok edecek bir teknoloji hayal etmiştir. Intel ve Carnegie Mellon Üniversitesi birlikte yaptıkları çalışma ile bunu başarabilen bir sistem geliştirdiler. Bu başarıya alışkın olduğumuz otomobil farlarından biraz daha farklı bir ışık kaynağı kullanarak ulaştılar.

Alışkın olduğumuz otomobil farlarında yolu tek bir ışık kaynağı ile aydınlatıyoruz. Yeni sistemde ise özel olarak geliştirilen farlar yüksek hızda binlerce küçük ışını ızgara şeklinde gönderiyor. Ayrıca farın arkasında yer alan bir kamera da yağmur damlalarını sürekli izleyerek güçlü bir işlemci yardımıyla damlaların izlediği yolları hesaplıyor. En sonunda ışınların yer aldığı hayali ızgara üzerinde damlaların izlediği yoldaki ışınları yağmurun hareketi ile eş zamanlı olarak karartarak sadece havadaki temiz alanları aydınlatıp kesintisiz ve net bir görüntüye ulaşmamızı sağlıyor. Ayrıca bunu o kadar düşük bir gecikme süresi ile (13 ms) yapıyor ki sürücü yağmuru neredeyse fark edemiyor.

Intel bu teknolojinin şu anda mükemmel olarak çalışmadığını ve bazı yağmur damlalarının gözden kaçabildiğini belirtiyor ve yaklaşık on yıl içinde bu sistemi otomobillerimizde kullanabileceğimizi ekliyor. Fakat sistem bence bu haliyle bile yıllardır kullandığımız sileceklerimizden daha etkili görünüyor. Sizce?

 

Kaynak: popsci.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle