Xbox 720’nin Microsoft IllumiRoom çevre projektörü


Microsoft IllumiRoom, Kinect'ten sonra Xbox'ın yeni bombası olacak gibi görünüyor.

Oturma odanızdaki geometrik ve renk bilgilerini kullanarak IllumiRoom çeşitli etkileyici efektler yaratabiliyor. Videoda da görebileceğiniz gibi, IllumiRoom mobilyalarınızın renk doygunluğunu yükseltebilir, eşyalarınızı siyah-beyaz yapabilir ya da köşeleri belirginleştirip çizgi film efekti verebilir. Bunun yanı sıra, IlluminiRoom arka planda yıldızları, zemininizde kartanelerini de yansıtabiliyor. Belki de en ilginç olan efektlerden birisi ise radyal titreme, bu efekte oturma odanızın fotoğrafını çeken sistem, onu bozduktan sonra tekrar yansıtıyor ve bu da silahın ardından gelen bir titreme gibi size yansıyor.

Gerçek sihir ise oyunlar IllumiRoom avantajı için programlandığında ortaya çıkıyor. Duvarınız ve eşyalarınız birden savaş meydanına dönüşüyor ve siz gerçek bir asker oluyorsunuz. Skyrim dünyasının ya da Crysis New York’unun evinizde olduğunu düşünün. Elbette seçenekleri değiştirerek yalnızca patlamaları ya da üzerinizden geçen kurşunları görmek de isteyebilirsiniz. Bu size kalmış; ne de olsa IllumiRoom ile bomba gibi objeler bile kahve masanıza kadar yuvarlanabiliyor!

IllumiRoom’u geliştiren Microsoft Araştırma ekibine göre 11 farklı efektin yaratabiliyor. Şimdiye kadar 10 oyuncunun ve 15 oyun üreticisinin elinden geçen sistem her iki gruptan da “çok iyi tepki” aldı. İleriki adım olarak, IllumiRoom projektör ve kinect sensörü bir olarak üretim aşamasına getirilecek. Araştırma ekibine göre:

“İdeal olarak, IllumiRoom direkt olarak yeni nesil konsola entegre edilmiş olacak ve yeni oyunlar tabandan başlayarak IllumiRoom için de dizayn edilecek”.

Mikrosoft’un orijinal IllumiRoom’u Samsung’un CES keynote’unda sunduğunu düşünürsek, Mikrosoft’un IllumiRoom’u piyasaya sürmek için Samsung ile çalışacağını söyleyebiliriz.  Şuan bilinmeyen, IllumiRoom’un kışın çıkarılması beklenen Xbox 720'lere yetişip yetişemeyeceği. Fiyatlara etkisinin ise günümüz geniş açılı LED projektörlerine bakarak birkaç yüz dolar kadar olacağını söylemek mümkün.

IllumiRoom kapalıyken

IllumiRoom aktifken

 

Kaynak: extremetech.com
 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle