Windows 10’un sonraki versiyonları sizi SSD hatalarına karşı uyarabilir


Bilgisayar parçaları zaman zaman bozulur ve beklenmedik bir anda olduğunda bu çok can sıkıcı bir durumdur. Windows 10 Insider Preview Build 20226 sürümüyle birlikte işletim sistemine SSD hatalarına karşı bir uyarı özelliği ekleniyor. SSD gibi verilerinizi tutan kritik bir parçadaki hata olasılığının önceden haber verilmesi önemli bir özellik.

Microsoft’un blog gönderisine göre sadece NVMe sürücüler bu özellikten yararlanacak.

Microsoft, yeni Sürücü Sağlığı sayfasının neye benzediğini gösteren bir paylaşım da yaptı. Build 20226 sürümünde bu özelliğe Ayarlar > Sistem > Depolama > Diskleri ve Birimleri Yönet > Özellikler adımları ile ulaşabilecekler.

Sürücü Sağlığı sayfasında diskin genel durumu, kalan tahmini sürücü ömrü, yedekleme alanı ve sıcaklık bilgileri yer alacak.

Microsoft, bu özelliğin nasıl çalıştığına dair detayları henüz paylaşmış değil. Bu özellik aynı zamanda Windows‘a gelecekte benzer donanım sağlığı izleme özellikleri eklenmesi konusunda bir beklenti yaratacaktır. Örneğin, yakın zamanda ekran kartı aniden bozulmuş birisi olarak ekran kartı sağlığı özelliği olmasını isterdim. Bir sonraki Windows sürümünde buna benzer başka özellikleri standart olarak görmemiz oldukça muhtemel.

Kaynaklar:

Announcing Windows 10 Insider Preview Build 20226 | blogs.windows.com
Future Versions of Windows 10 Will Warn You Before Your SSD Fails | Extreme Tech

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle