Vücudumuzun his haritası çıkarıldı


Aaolto Üniversitesi’nden Yar. Doç. Lauri Nummenmaa ve ekibi, duyguların vücudumuzun hangi bölgelerini etkilediğini gösteren bir his haritası çıkarmayı başardı.

Araştırmacılar, bazı duyguların insan vücudunun belirli bölgelerini harekete geçirdiğini ve her duyguda farklı bir bölgenin etkilendiğini yaptıkları araştırmalar sonucunda buldu. İnsanların farklı kültürlerden olmasının his haritasını etkilemediği ortaya çıktı..

İnternet üzerinden gerçekleştirilen araştırmaya İsveçli, Finlandiyalı ve Tayvanlı olmak üzere 700 katılımcı destek verdi. Araştırmada katılımcılardan farklı duygulara kapıldıklarında (utanç, gurur, depresyon, endişe, aşk, öfke vb) vücutlarının hangi bölümünün harekete geçtiğini, hangi bölümünün tepkisiz kaldığını bilgisayardaki insan fotoğrafında mavi, sarı, kırmızı ya da siyah renkle boyamaları istendi.

Araştırmaya göre, mutluluk halinde kalp bölgesi ve yüz sarı, vücudun diğer bölümleri kırmızı, depresyon durumundaysa kol ve bacaklar açık mavi, gövde siyah ve diğer bölümler koyu maviyle resmedildi. Yılandan korkulduğunda sinir sisteminin kaslardaki oksijen oranını artırdığı, kalbin bu tehditle mücadele için daha hızlı attığı örneğini veren Nummenmaa, bunun otomatik bir sistem olduğunu vurguladı.

Avrupa Araştırma Konseyi, Finlandiya Bilimler Akademisi ve Aalto Üniversitesi tarafından finanse edilen araştırmanın ayrıntılı sonuçları 31 Aralık 2013 tarihinde “Proceedings of the National Academy of Science” adlı bilim dergisinde yayımlandı.

 

Kaynak: sciencedaily.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle