Vostok Gölü’nde hiç bir yaşam belirtisi bulunamadı


İlk analiz sırasında Antartika'nın altında, bir buzulun yerinden oynatılması sonucunda onlarca milyon yıldır saklanan saf sudan başka hiçbir şey çıkmamıştı. Fakat bu orada hiçbir şeyin yaşamadığı anlamına gelmiyordu.

Rusya St. Petersburgt'aki Sergey Bulat, Nükleer Fizik Araştırmaları bölümünde ortaya çıkan 15.500 km2 buzul altı gölü üzerine şubat ayında bir sunum yaptı. Nature dergisinden bir habere göre Sergey Bulat  ve çalışma arkadaşları 12. Avrupa Astrobiyoloji Çalıştayı'nda her milimetrede 10 mikrobik canlı bulduklarını belirtmişler. Bu da temiz bir odadaki zeminde bulanan mikrop sayısına denk gelmektedir.

Sırlar ortaya çıkıyor

Fakat ilk sonuçlar, derinliklerdeki gölden değil de aslında kazı çalışmalarının kendisinden geldi. Kazı çalışmaları derinlere indikçe farklı elementlerle karşılaşıldı ki bunların bazıları daha önceden yapılmış ve yapılmakta olan bazı çalışmalardaki makine yağları ve buna benzer şeylerden gelen maddelerdi. Bulat'ın umduğu şey kısa zamanda temiz örnekler alabilmekti ve daha derinlerdeki 20 milyon yıllık mikrobik bir yaşam alanına sahip gölete ulaşmaktı.

Rus haber ajanslarından biri olan Ria Novosti'nin bazı duyumlarına göre fantastik bilim kurgularından ziyade orada daha önceden bulunan gömülü kolonileşmek için kurulan Nazi depoları ve cephanelikleri bulunduğu ileri sürülüyor.

Vostok Gölü Projesi'ne 1998 yılında başlanıp 3.600 metre derinliğe inilmiş fakat daha önceden hiç dokunulmamış bir alanı kirleterek geri dönülemez bir yola girmek gibi bazı bilimsel kaygılar yüzünden proje durdurulmuş ve ara verilmiş.

Rus bilim adamları zaman içerisinde buna bir çözüm bularak bir iki değişiklik yapmış. Makinelere sensörler takılmış ve suya ulaştıkları anda durdurulması için uyarı sistemini devreye sokulmuş. Böylelikle suya ulaşıldığı anda tedbirler alınarak basınç yardımı ile delici matkabın içindeki su yukarı çekilecek ve göl suyuna dışarıdan hiçbir madde karışmamış olacak.

Rus bilim adamlarının yanı sıra bir çok ulustan bilim adamı farklı noktalarda bu tür çalışmalara hala devam etmekte ve el değmemiş su kütlerlerinde yaşam belirtisi bulma umudu ilgi çekmektedir…

 

Kaynak: http://news.discovery.com/earth/no-life-found-in-lake-vostok-yet-121019.html
 

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Erol Kethüda

    Bu kadar eski ve dünyadan soyutlanmış gölde çok farklı canlı türleri bulunur diye düşünmüştüm. Belki vardır. Keşfedilmeyi bekliyorlardır.

+ Yorum yap