Volvo V40, dünyanın yaya hava yastığına sahip ilk otomobili


Volvo, 1959'da bugün kullandığımız 3 noktalı eminiyet kemerini tüm araçlarında standart olarak kullanmaya başladığından beri güvenli otomobil algısını hiç yitirmedi. Bu konuda sayısız patent alan ve araçlarında kullanmaya başlayan Volvo, hiç şüphesiz güvenli otomobiller üretmek için durmadan çalışıyor. Aşağıda göreceğimiz videoda Volvo V40'da kullanılacak yolcu hava yastağı simüle ediliyor.

Yolcu haca yastığı gerçekten de devrimsel bir buluş gibi görünüyor. Çarpışma esnasında otomobilin ön kaputunun açılması ile ortaya çıkan hava yastığı ön camı kaplıyor ve yayanın otomobilin ön camına, özellikle kafa bölgesinden çarparak ağır yaralanması veya belki de ölmesi engellenmiş oluyor.

Tüm çarpışmalarda yayanın bu şekilde ön cama doğru hareket etmesi gibi bir senaryo elbette olmayacaktır. Ancak en azından bu tarz ölümlerin olmasının da kısmen önüne geçilebilecektir.

 

Volvo V40'lardaki bir başka yenilik de sürücüler için geliştirilen diz hava yastığı. Böylece artık sürünün ön konsolda çarpabileceği bir yer kalmıyor.

 

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle