B vitaminleri Alzheimer’in başlangıcını geciktirebiliyor


Birleşik Krallık'taki araştırmacılar yüksek dozda alınan B vitamininin (içinde B9 vitamini olarak bilinen folik asit, B12 vitamini ve B6 vitamini) ile beyin doku atrofisini (Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirilen bir tükenme süreci) yavaşlatabildiğini buldular.

Oxford Üniversitesi'nde çalışan David Smith ve arkadaşları rasgele hale getirilmiş kontrollü şahitler kullanarak, artan bunama riskine sahip olduğu şekilde sınıflandırılan ılımlı bilişsel bozukluğa sahip ileri yaştaki insanların beyin sağlığı üzerine B vitaminlerinin uzun vadeli etkilerini test etti. Sonuçlara göre B vitamini almış kişilerin beyninin plasebo verilmiş kimselere oranla iki yıllık bir dönem boyunca daha az büzülmeye uğradığını ve özellikle Alzheimer hastalığına maruz kalan gri madde bölgesinde daha az atrofi görüldüğünü buldular.

Araştırma grubu katkıların etkin bir şekilde kandaki homosistein derişimini düşürdüğünü gösterdi, homosisteinin yüksek olması Alzheimer hastalığı ile ve bilişsel bozukluklar ile ilişkilendiriliyor.

Çalışma Alzheimer hastalığının genetik olmayan yönlerine değinmenin daha iyi tedavi olasılıklarını tanımlayabileceğini önermektedir. Alzheimer bunamanın en yaygın sebebidir ve dünya çapında 25 milyondan fazla hasta bulunmaktadır. Potansiyel pek çok tedavi yakın dönem klinik denemelerde başarısızlığa uğramıştır.

 

Kaynaklar

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/05/b-vitamins-slow-alzheimers-dementia

G Douaud et al, Proc. Natl. Acad. Sci., USA, 2013, DOI: 10.1073/pnas.1301816110 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle