Vinçeption


Alman usulü gösteriş diye bir tabir vardır. Bu haberi okuduktan sonra eminim buna siz de katılacaksınız. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz vinçler Liebherr adlı bir Alman şirketine ait. Diğerlerini de taşıyan en büyük vinç nam-ı diğer LR13000, geleneksel tasarım dünyasındaki en güçlü paletli vinç olarak kabul ediliyor ve 12 metre menzilde tam 3.000 ton kaldırabilme kapasitesine sahip.

Buna rağmen aşağıdaki videoda spiker, LR13000’in 1521 ton kaldırabildiğini söylüyor. Nedenini ise tahmin etmek zor değil. Gösterideki düzeneğin 12 metreden daha uzun bir alanda kurulmuş olduğunu farkettiniz sanırım. Görüntüdeki diğer tüm vinçlerin toplam ağırlığı kabaca 1.430 tona eşit ve bu yüzden LR13000’in şu anda sadece %94 kapasiteyle çalıştığını söylemek mümkün.

Bu canavara sahip olacak ilk şirketin Kanada merkezli Mammoet olduğunu da unutmadan paylaşalım. Almanların şartları her zaman zorladığını ve gösterişi sevdiklerini söylemiş miydim? Bakalım LR13000’in %100 kapasiteyle çalıştığı yeni bir vinçeption düzeneği görebilecek miyiz?
 

 

2 Yorumlar

Yorum ekle

+ Yorum yap