Vikipedi’nin konum etiketlerine göre dünya haritası


Göz dolduran interaktif harita sizlerin dünyanın dijital bilgi koleksiyonunu keşfetmenize bir seferde tek bir yerden imkân sağlıyor.

Vikipedi’nin İngilizce versiyonunun 4 milyondan fazla makalesi, diğer bir deyişle 2,5 milyar kelimelik deposu var; bu rakam en büyük İngilizce ansiklopedisi olan, The Encyclopedia Brittanica’nın yaklaşık 50 katı kelime sayısı demek. Tüm 271 dilin birleşiminde ise çevrimiçi ansiklopedi 23,6 milyonluk bir makale birikimine sahip.

Bu makalelerin çoğunluğu yerler, insanlar ve insan tarihindeki olaylarla ilgili ve insanların, olayların ve yerlerin bazıları –en azından 4 milyonu- coğrafik yerlerine göre işaretlenmişler. Şimdi, bu muhteşem interaktif harita ile dünyanın dijital bilgi koleksiyonunu bir seferde tek bir yerden keşfedebilirsiniz.

İngilizce Vikipedi haritasını yüklediğinizde birkaç oluşum hemen göz önüne çıkıyor. Bazılarının net açıklamaları var. Birçok büyük şehirde parlak noktalar var. Chicago etrafındaki alan mükemmel bir şekilde ortaya çıkıyor; oradan noktalı çizgiler eyaletler arası anayolların ayrılan batı yollarını yollarını takip ediyor ve kasabalar onların etrafında oluşuyor.

Ama oluşumlar soruları da çoğaltıyor: Neden küresel yapıda girilmeler bu şekilde toplanıyor? Harita bize gece ışıklandırılmış dünya haritasını hatırlatıyor. Ve okyanusun ortasında olan küçük noktalar ne hakkında? (Bunu bulmak için onlara tıklayıp Vikipedi'deki makaleye bakabilirsiniz.

İnteraktif harita Vikipedi, gönderilerini 12 dilde bulmanıza imkân sağlıyor (Bunlar arasında Türkçe olmasa da) ve İngilizce olmayan dil haritaları da en az İngilizcesi kadar ilgi çekici. Özellikle kafa karıştıran unsurlardan biri ABD haritası. Konumları etiketlenmiş Katalan dilindeki makaleler:

Görünen o ki Katalanlar, yakın 48 ayrı eyaleti de kategorize etmiş durumda ama hepsini değil-bir şey eksik. Karşılaştırma için ABD’nin İngilizce makale haritası:

Noktalar Nevada etrafında bir az daha seyrek, garip olansa orta eyaletlerin dışlanması. Ohio’nun kaplanışı ve daha sonra kuzeyde hiçbir etiketlenmenin olmaması. Bu gibi garip etiketlenme yoğunluğunu tüm ülkelerde görebilirsiniz. Bu da sizde ayrı bir merak uyandırıyor ve araştırasınız geliyor. Şimdiden herkese kolay gelsin.

 

 Kaynak: http://www.popsci.com/science/article/2012-10/infographic-human-knowledge-plotted

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle