Vikipedi’deki editörler ve adminler tükeniyor!


Vikipedi o kadar olağanüstü bir kaynak ki, bir sitenin internette bu denli çok bilgiye ulaştığını görmek hayret verici. Vikipedi, katkıda bulunan yazarlar kadar iyi durumda, aralarından birçoğu kendilerini bu işe adamış durumda; ama üzücü gerçek şu ki, projedeki editörler ve yeni admin sayısı azalmakta.

The Atlantic’in, Wikimania’daki, Wikimedya’nın konferansında, raporundan anlaşıldığı üzere Vikipedi’deki gönüllü editörlük uzun süredir bir düşüşle karşı karşıya.

Rakam vermek gerekirse: Ayda, beş yada daha fazla yazıyı yayına hazırlayan, İngiliz Vikipedi'de toplam aktif editör sayısı, 2007 yazında 50.000 gibi bir zirvedeyken,  bu yıl 30.000’e düştü. 2005 Ekiminde, Wikimedya, sitede 67 yönetici belirlemişti. Ve yaklaşık bir ay içinde bu sayı 40 ve 50'ye kadar düşmüştü. Bu rakam bu günlerde tek basamaklı sayılarda.

Sitenin ölümün eşiğinde olmadığı aşikâr. Fakat şuan azalmakta olan katkı ekibiyle yüzleşen ve birçoğumuzun neredeyse her gün kullandığı bu açık kaynaklı sitenin, gönüllülük çerçevesinde korunmaya ihtiyacı var. Neyse ki Wikimedya bu problemin farkında ve bunun hakkında bir şeyler yapmak için plan yapıyor.

The Atlantic’in haberine göre: Wikimedya bu yılın sonunda yeni bir WYSIWYG metin editörünün ikinci aşama testini planlıyor, bu sayede yeni yazarların, Vikipedi birliğine katılmaları kolaylaştırılmış olacak. Bunun yanında, görüntü elementlerini değiştirerek yeni ziyaretçilere Vikipedi’nin yenilenebilirliğini açık hale getirecekler: Sitenin yaygın olarak  birçok internet kullanıcısı tarafından bilinmeyen özelliği de bu değiştirilebilir olma durumu. Bir yazıyı istediğiniz takdirde değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Sanırız artık herkesin bir gönüllü olmasının zamanı geldi. Yıllardır internette ana bilgi kaynağı olarak kullandığımız  Vikipedi’ye borcumuzu katkıda bulunarak ödemek gerek. Gelecekte bu sitenin devam etmesini ve gelişmesini görmek istiyorsak, bu yapacağımız en büyük yardım olacaktır.

Kaynak: http://gizmodo.com/5926562/wikipedia-is-running-out-of-editors-and-admins?comment=51036680

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle