Üç yaşın altındakilere, gıda ambalajlarında BPA’nın kullanılması İsveç’te yasaklandı


Bir tedbir olarak,İsveç hükümeti, üç yaşına kadar olan çocuklar için gıda ambalajlarında kullanılan koruyucu kaplamalarda endokrin sistemi bozan bisfenol A (BPA)'nın kullanılmasını yasaklayacağını açıkladı. Pratikte, yasaklama temel olarak biberon şişelerinin kapaklarını etkileyecek. İsveç'te pazara sunulan bebek mamaları şu anda BPA içermeyen ambalajlarla geliyor, ancak bu yasaklama, BPA'nın yasaklanmasını sürekli hale getirecek.

bpa ban

Kimya endüstrisinin BPA'nın yerine geçebilecek maddelere geçmeye yönelik gönüllü hareketlerine rağmen, İsveç hükümeti üç yaşın altındakiler için gıda ambalajlarında bu kimyasal maddenin yasaklanması kararını aldı.

Çevre Bakanı Lena Ek, Avrupa Birliği'nin de daha sert bir tutum almasını istiyor. Lena Ek şöyle konuşuyor: “Avrupa Birliği, çocukların bisfenol A ve diğer bilinen endokrin sistem bozucularını sınırlamak için günümüzden daha çok ileriye dönük başlangıçlar almalı”. Avrupa Komisyonu, BPA'nın plastik bebek biberonlarında BPA'nın kullanılmasını Mart 2011'den beri yasaklamış bulunuyor. BPA, polikarbonatlar ve epoksi bileşiklerinde kullanılan bir ham maddedir. İsveç'in verdiği kararın ardından son bahar aylarında İsveç Kimyasal Ajansı (KEMI) ve Ulusal Gıda Ajansı'ndan gelen raporlar geldi ve bunlarda düşük dozlu maruz kalmalarda güvenli seviyenin ne olduğunun belirsizliğine vurgu yapıldı.

KEMI'Den Bert Ove Lund, İsveç'in aldığı kararların önlem prensibine dayandığını belirtiyor. Lund şöyle devam ediyor: “Yasaklamaların gerektiğine ilişkin hiçbir 'kesin kanıta' ihtiyaç yok, ancak yasaklama kuvvetli endişelerden kuvvet alıyor, çünkü hayvanlar yaşlandıkça, onlar cenin halinde iken maruz kaldıkları BPA'nın çeşitli etkiler verebildiğine dair çalışmalar bulunuyor. Lund sözlerini şöyle sürdürüyor: “Küçük çocuklar üzerine oluşan yoğunlaşma, cenin hali ve doğumdan önceki halin en hassas dönemler olduğunu ortaya koyan hayvan çalışmalarından kaynaklanıyor”. “Hamile kadınlar için önemli bir maruz kalma kaynağının, BPA içeren ısıya hassas makbuz kâğıtları olabileceği düşünülüyor ve bu sebeple BPA içeren makbuz kâğıtlarının incelenme olasılığı var”.

KEMI, biletler ve makbuz kâğıtları için belli ısıl kâğıt türlerinde BPA'nın kullanılmasını yasaklamak için üç ay sürecek bir çalışmaya başladı. Buradaki kaygı, saf hâlinde ve bir polimerin parçası olmaksızın kullanılan kimyasalın deriye gelip soğurulmasına dayanıyor. Incelenen diğer alanlar oyuncaklar ve çocuk malzemeleridir; ayrıca su borularını yeniden kaplamak için kullanılan termoset plastiklerdir.

İsveç Plastik ve Kimyasal Maddeler Federasyonu'nun yönetim kurulu başkanı Magnus Huss şöyle konuşuyor: “İsveç'teki büyük firmalar halihazırda BPA'nın kullanımını bıraktı, bazıları da bırakma aşamasına geldi; dolayısıyla endüstride bu son hamleden başka birşey olmayacak”. Huss şöyle devam ediyor: “KEMI'nın bulgularına dayanarak, su borusunun yeniden kaplanması üzerine genç ve gelişen iş alanı için daha fazla çalışma olabilir”. Huss'a göre, politikacıların maddeleri yalnızca risk unsuruna göre yasaklamaya çalışması ve ispatlarla ilgilenmemesi daha endişe verici. Kendisi, risk yöntemlerine ilişkin teknikleri geliştirmek için daha fazla yatırım yapılmasını görmek istiyor. Bu kararın tamamen politik olduğunu söyleyen Huss, “İsveç ve Danimarka Avrupa'daki kimyasal takvimi zorlayan öncü ülkeler olmak istiyor” şeklinde konuşuyor.

Danimarka'da Temmuz 2010'dan beri BPA içeren bebek maması ambalajı, biberon ve tabak satışı yasak. Bu arada, Fransa'nın 2014'te yürürlüğe girecek bir yönetmeliğin taslağını oluşturduğu ve BPA içeren bütün gıda ambalajlarını yasaklayacağı biliniyor. Ancak, ABD'deki Gıda ve İlaç Yönetimi ve Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu gıda ambalajlarında BPA'nın hiçbir tehdit oluşturmadığı sonucuna vardı.

Aktaran: Maria Burke

Kaynak: http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2012/April/baby-children-food-bpa-ban-sweden.asp


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle