Twitter gruplarının “kendilerine ait dilleri” var


Bilimadamlarına göre, Twitter kullanıcıları iletilerini yazarken kullandıkları diller baz alınarak belirli gruplara ayrılabiliyor.

University of London, Princeton University ve Royal Hollway’den araştırmacılara göre Twitter’da kullanılan ortak dil, kullanıcıların kendilerini benzer düşünen insanlarla özdeşleştirmekte. Bilim adamları, 189,000 Twitter kullanıcısına ait 75 milyon Twitter iletisini inceledi ve belirli bir grup tarafından oldukça sık kullanılan kelimelerin diğer kullanıcılar tarafından nadiren kullanıldığını ortaya çıkardı. Daha sonra içinde ortak ilgi alanlarının, kariyerlerin, politik görüşlerin ya da mezheplerin de olduğu Twitter gruplarına ait bir “harita” oluşturdular.

Royal Hollway’den Dr. John Bryden, “Birinin kullandığı dile bakarak o kişinin hangi gruba ait olduğunu ya da olabileceğini yüzde 80 doğruluk oranıyla tahmin etmek mümkün,” diye belirtti.

Bilim adamları grupları ortaya çıkardıktan sonra kullanıcılar tarafından dilin farklı şekillerde kullanımını incelediler.

“John’un fikirlerini uygulamaya başladıktan sonra beklentimizin dışında bizi şaşırtan gruplar ortaya çıktı,” dedi Princeton’dan Dr. Sebastian Funk ve ekledi, “-anipals-* adlı bir grup hayvanların daha iyi yaşayabilmesi için bağış toplamak amaçlı partiler düzenliyordu.”

 

*anipals: Twitter, Facebook gibi sosyal medya ortamlarında bir hayvan olarak yer alan bir karakter. Aynı zamanda hayvanların daha iyi yaşamasına olanak sağlamak için hayvanseverlerin oluşturduğu bir grup.

 

Kaynak: telegraph.co.uk

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle