Türkiye’de sokak lambaları LED oluyor


Bundan birkaç gün önce Led Teknolojisi 50 Yaşında adlı yazıda belirttiğimiz led teknolojisi her geçen gün yaşamımızda daha fazla yer alıyor.

Türkiye bu konuda dünyadan geri kalmadı ve led teknolojisine hızlı bir şekilde adapte oldu. Kamusal alanda led teknolojisi ilk olarak trafik ışıkları ve levhalarında gösterdi kendini. Ardından polis arabalarının tepe ışıklarında kullanılmaya başlandı.

Enerji tasarrufu konusunda büyük avantaj sağlayan led teknolojisi şimdi de sokak aydınlatmalarında kullanılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın açıklamalarına göre sokak aydınlatmasında led teknolojisine geçiş çalışmaları başlatıldı.

Uygulama için iki pilot bölge seçildi ve bunlardan birisi de Ankara'daki İnönü Bulvarı olacak. Sokak aydınlatmasında led teknolojisine geçilmesiyle birlikte yılda 350 milyon lira tasarruf bekleniyor.

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    İbrahim Aykaç

    LEDSİS isimli bir şirkette staj görmüştüm. Orada LED kullanarak ışıklandırma sistemleri yapılıyor. Oradan öğrendiğim kadarıyla LED’ler ışıklandırma malzemelerine nazaran en verimlisi (kullanım ve ekonomik bakımdan). Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan LED sistemi ampülü tarihe gömeceğe benziyor. Daha şimdiden araba farlarında kullanmaya başlayanlar var.

+ Yorum yap