Türkiye mobil facebook’ta ilk 10’da

Sosyal medyanın istatistik servisi Social Brakers'ın son yayınladığı istatistiklere göre Türkiye, dünydaki mobil facebook kullanımında ilk 10'da.

Şu anda dünyada 901 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip bulunan facebook'un 488 milyon mobil kullanıcısı bulunuyor. Bu da toplam aktif facebook nüfusunun %54'ünün mobil cihazlardan facebook'a eriştiğini gösteriyor ki bu önemli bir oran.

Bu kullanıcıların %19'u Android'li telefon, %19'u iPhone, %8'i Blackberry kullanıyor. iPad üzerinden erişim sağlayanların oranı %5 olurken, geri kalan %49'lık dilim de dieğr taşınabilir cihazlar ve teelfonlar arasında dağılıyor.

105,9 milyon kişi ile ABD en fazla mobil kullanıcıya sahip ülke olurken, onu 28,8 milyon mobil kullanıcı ile Endonezya, 23,3 milyon mobil kullanıcı ile Hindistan takip ediyor. Türkiye ise 11,9 milyon mobil kullanıcıya sahip durumda.

Mobil katılım oranı olarak ise genelde Afrika ülkelerini başta görüyoruz. Bu da bizlere belirli bir kesimin bu ülkelerde facebook'a erişim sağladığı gösteriyor. Burada istisna olarak %72.1'lik oranla teknoloji devi Japonya'yı görüyoruz.

Türkiye, dünyada şu an 30,6 milyon aktif facebook kullanıcısı ile 7. sırada bulunurken, 11,9 milyonluk mobil kullanıcı ve 3'te 1'den fazla mobil katılım oranıyla hem sosyal medyaya hem de mobil dünyaya ne kadar alıştığımızı gösteriyor. Daha 10 yıl öncesine kadar Türkiye'de ciddi bir İnternet altyapısı ve kültürü yoktu. Ancak ardından gelen ADSL furyası herşeyin başlangıcı olduğun söyleyebiliriz.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum yap