Toyota’nın mini konsepti teknik özelliklerde fark yaratıyor


CRETEC 2012'de  sergilenen yeni tek kişilik elektrikli Toyota; küçük, şehirsel, gösterişli arabaların geleceğine örnek oluyor. Sürücüyü adapte etmek ve desteklemek için teknoloji ile yüklü olan, kullanıcıları bağlantıda  tutan bu gösterişli araçla tanışın.

Kapıları tıpkı bir uğur böceğinin kanatlarını anımsatan martı kanadı şeklinde  tasarlanmış  bu arabalar, size yaratıcılıkla ve uygun şekilde isimlendirildiğini düşündürmektedir. Toyota'ya göre, arabalar isimlerini görünüşlerine bağlı olarak değil, işlevlerinden almışlardır. INSECT (böcek), isimli bu arabanın isminin açılımı "Information Network, Social Electricity City Transporter (bilgi ağı, sosyal elektrikli şehir taşıtı).

Peki Insect'te neler var? Sürücüleri, arabaya yaklaştıkları zaman yüzlerini ve vücut şekillerini tanıması için dışından başlayarak önüne Microsoft Kinect monte edilmiş. Motor kapağına monte edilmiş hoporlör, arka ve öndeki konuşma monitörleri dışında, siz arabaya yaklaştığınız zaman sizin sesinizi tanıyan ve sizi karşılayan ses tanıma cihazı var. Sensörler ise sürücülerin ellerini analiz edip hatırlayarak kapıyı açmak istediklerinde kapının açılmasına yardım ediyorlar.

Otomobilin içi de gelişmiş teknolojiyle tasarlanmış. Wireless şarj etme yeri ve sürücüyü gelişmiş telefona bağlayan monitörü bulunuyor. Bir tuş ile Toyota'nın gelişmiş merkezine ulaşmanız ve sanal temsilci ile iletişime geçmeniz mümkün. Sanal temsilci, varış noktanızı belirleme ve navigasyon sisteminizi ayarlayarak, ışıklar, müzik sistemi ve eğlence gibi belirli özellikleri de tahmin ederek ayarlıyor.

Insect, kendiyle alakalı özellikler dışında, aynı zamanda içerdiği uygulama sayesinde evinizdeki ışık, klima ve benzeri şeyleri görüntüleyebilme ve ayarlayabilme özelliğinide de sunuyor. Eksik olan tek şey, kendi kendisini sürebilme özelliği.

Bu kadar  konforlu üretilen bu aracın bir çok özelliğinin yanında bu arabanın 100 Volt ile şarj edilebilen bir elektrikli araba olduğunu da hatırlatalım. Hızın 48 km/s aralığında olması, bu arabanın tek düşük olan yanı ki bu da şehir içi kullanım için aslında yeterli.

Tabi ki de bu sadece bir konsept otomobil, fakat onun içerdiği bir çok özellik başka bir arabada çoktandır farklı şekillerde yer alıyor. Böylece içerdiği özellikleriyle geleceğe uygun olan bu arabanın gerçeklikten çok da uzak olmadığını gösteriyor. 

 

Kaynak: http://dvice.com/archives/2012/10/toyotas-mini-co.php

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle