Toplu taşımada Ebola bulaşabilir mi?


New York Valisi Bill deBlasio, şehirde bir doktora Ebola teşhisi konulmasından bir gün sonra metroda seyahat ederken görüntülendi.

New York’ta bir doktorun Ebola hastalığına ait belirtileri göstermesinden bir gün önce metroda seyahat ettiğine yönelik haberler, toplu taşımada Ebola hastalığının geçirilmesi konusunda bazı kişileri endişelendirmiş olabilir.

Dr. Craig Spencer, Gine’deki Ebola hastalarını tedavi etmekten yeni dönmüş bir halde iken ateş şikayeti gösterdi ve Ebola için pozitif test sonucu alındı. Kendisi şimdi Bellevue Hastanesinde (New York) herkesten ayrı bir biçimde tedavi ediliyor. Spencer’de belirtilerin ortaya çıkmasından bir gün önce, kendisinin şehir metrosunun A, 1 ve L hatlarını kullanmış ve Brooklyn’deki bir sokakta bowling oynamış olduğunu söyleyen Dr. Mary Travis Bassett, bu bilgileri Perşembe akşamı düzenlenen bir basın toplantısında aktardı.

New York’u vuran ilk Ebola vakası

İnsanlar metroda Ebola’ya yakalanmak konusunda endişe etmeli mi?

Spencer ile aynı metro trenini kullanan veya Spencer treni terk ettikten sonra gelen kişilerin Ebola hastalığına yakalanmasının “çok az veya hiç olmayan” derecede olduğunu söyleyen kişi, Dr. Amesh Adalja olup Amerika Enfeksiyon Hastalıklar Cemiyeti’nin temsilcisi olarak bilgi verdi. Adalja’nın açıklamasında, Spencer’in metro trenini kullandığı sırada belirtileri göstermediği, ve virüsün yalnızca belirtiler ortaya çıktığı zaman başkalarına geçebileceği vurgulandı. Ayrıca, Ebola’nın enfekte kişiyle doğrudan temas veya kan ya da vücut sıvıları ile bulaştığı biliniyor ve Spencer’in metro treninde kan sıçraması veya kusma gibi vücut sıvısını ortaya saçabilecek herhangi bir davranış göstermediği belirtildi.

Ebola: Ayrıntılı Bilgi

Adalja, şöyle diyor: “Metro treninde kan ya da vücut sıvıları ortaya saçılmamış ise” metro içindeki hiç kimsenin Ebola’yı kapması mümkün gözükmüyor.

Ancak ya Ebola virüsüne sahip birisi metrodaki tutma demirlerine veya başka bir yüzeye doğru öksürme veya hapşırma hareketinde bulunursa? İnsanlar bu yüzeylere dokunmak konusunda endişe taşımalı mı?

Spencer’in virüsü yayma riskinin düşük olduğunu söyleyen Adalja, Spencer’de henüz Ebola belirtileri bulunmadığı için vücut sıvılarında virüsün bulunmayacağını belirtiyor.

“Ebola’dan ötürü ateşi çıkan bir kişinin dışarıya çıkacak ve başkaları ile etkileşime girecek enerjisi olamaz” diyen Derek Gatherer, Birleşik Krallık’ta bulunan Lancaster Üniversitesi’nde virüs genetiği üzerine çalışan bir araştırmacı olup geçtiğimiz Haziran ayında Live Science dergisine bu demeci vermişti.

Bunun dışında, Adalja, virüsün insan veya başka bir hayvan vücudu dışında çok uzun yaşayamayacağını da söylüyor. Kuru yüzeylerde, virüsün birkaç saat boyunca yaşayabileceği, CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) tarafından ifade edildi.

Ebola’yı kapmış kişilerin, belirtiler ortaya çıkmadan önce hastalığı dağıtması neden mümkün olmuyor?

“Belirtiler gelişmeden önce, virüs iç organlarda, örneğin dalakta, yoğunlaşıyor ve vücut geneline yayılmıyor” diyen Adalja, şöyle devam ediyor: “Virüs vücut sıvılarına karıştığı zamandan itibaren kişi belirtileri göstermeye başlıyor”.

Normal sabun ve el dezenfeksiyon kitleri Ebola’yı öldürür mü?

Evet. “Virüs çok dayanıklı değil” diyen Adalja, alışıldık temizleyicilerin bu virüsü öldürebileceğini söyledi.

Kaynak: news.discovery.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle